Niby banalne pytanie i banalna odpowiedź. Chwytamy za siekerę i rąbiemy. Żadna filozofia. A jednak może być innaczej. Człowiek, zmyślna i leniwa istota (być może zmyślna dlatego, że leniwa :) ) wymyślił coś takiego jak...  Czcesz dowiedzieć się co? Przeczytaj cały artykuł.

Data dodania: 2013-10-31

Wyświetleń: 1456

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co prawda za oknami jeszcze piękna słoneczna jesień, ale zima już czai się za rogiem. Jak co roku spora część z nas będzie rąbać drewno na opał, czy to do kominków, czy do pieców i jak co roku, niczym drwale, ochoczo chwycimy za siekiery. Rąbanie drewna jest dosyć prostą czynnością, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by była również bezpieczna.

Klasycznie, od pokoleń już, najpierw wybieramy najbardziej okazały pniak tzw. roboczy i na nim rąbiemy mniejsze pniaki na cienkie szczapy.  Pniak przeznaczony do rąbania stawiamy pionowo i celujemy w słoje z boku, aby odciąć jak najmniejszą szczapę, a potem kolejną i kolejną… aż skończą nam się pniaki albo chęci do rąbania. Można też stosować inną metodę. Najpierw trzeba wbić mocno siekierę w pniak, a następnie odwracamy ją razem z pniakiem „do góry nogami” i obuchem uderzamy w pniak roboczy (dobre do twardego drewna).  Zgodnie z zasadami fizyki siła uderzenia plus ciężar pniaka spowodują rozpadnięcie się pniaka na mniejsze kawałki. Należy przy tym zachować ostrożność i pamiętać, aby podczas operowania siekierą nie uderzyć kogoś stojącego obok, nie należy również przytrzymywać pniaków rękami lub nogami ponieważ szybko możemy pozbawić się palców lub nawet całych kończyn. Brzmi groźnie, ale na szczęście żyjemy w XXI wieku i nawet tak - wydawałoby się - prostą rzecz jak rąbanie drewna siekierą można usprawnić i uczynić zupełnie bezpieczną, a co więcej - sprawić, aby była łatwa i przyjemna w użyciu dla każdego, a nie tylko dla syberyjskiego drwala.

Jak rąbać drewno łatwo i przyjemnie? Człowiek, zmyślna i leniwa istota (być może zmyślna dlatego, że leniwa) wymyślił coś takiego jak ręczną łuparkę do drewna, czyli urządzenie, które pozwala szybko, bezpiecznie i czysto rąbać drewno, nawet w pomieszczeniu. Łuparka do drewna działa na zasadzie, można by powiedzieć, teleskopowego klina. Przykładamy ostrze do pniaka, wzdłuż jego naturalnych pęknięć, a następnie drugą górną częścią – tłokiem - uderzamy w dolną i po kolei, bez większego wysiłku, odłupujemy kolejne szczapy, nie wymachując urządzeniem nad głową. Układając klocki drewna do rąbania w zwarty sposób w specjalnym koszu lub w oponie, eliminujemy również ryzyko uderzenia łuparką o stopę. Jest to więc metoda nie tylko wygodna, ale bardzo bezpieczna. Reasumując… kolejny raz ludzka myśl pokonała ludzkie lenistwo. W sieci można znaleźć więcej informacji na temat tego coraz bardziej popularnego urządzenia.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena