Żyjemy w czasach, które wymagają od nas podnoszenia swoich kwalifikacji przez całe życie. Edukacja już nie kończy się z chwilą opuszczenia murów budynku szkolnego, uzyskania upragnionego zawodu czy wymarzonego dyplomu.

Data dodania: 2009-03-23

Wyświetleń: 2521

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chyba każdy z nas choć raz w życiu pomyślał o tym, jak niewiarygodnie szczęśliwym zbiegiem okoliczności byłaby wygrana w totolotka. W głowach natychmiast rodzi się niezliczona ilość pomysłów na spożytkowanie wielkich pieniędzy – dom, samochód, podróże, pasje, inwestycje… Zazwyczaj w końcu dopada nas radosna myśl, że już nigdy nie będziemy musieli chodzić do szkoły czy pracować, a życie uderzy w nas ze zdwojoną intensywnością – teraz dopiero zaczniemy żyć, nie tylko egzystować. Pora zejść na ziemię i nie czekać na przypadek.
Rynek pracy na obszarze Dolnego Śląska nie pogrążył się jeszcze w marazmie zwolnienia gospodarczego – ofert zatrudnienia nie brakuje, często jednak skierowane są one do osób, które mogą pochwalić się posiadaniem konkretnych umiejętności. Żyjemy w czasach, które wymagają od nas podnoszenia swoich kwalifikacji przez całe życie, elastyczności i otwarcia na nowe wyzwania. Edukacja już nie kończy się z chwilą opuszczenia murów budynku szkolnego, uzyskania upragnionego zawodu czy wymarzonego dyplomu. Dziś rynek pracy i kształcenie wydają się tworzyć nierozerwalną całość, a uświadomienie sobie tego faktu jest pierwszym krokiem do zmiany nie zawsze satysfakcjonującego nas życia na lepsze. Z pomocą przychodzi nam Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Dolnośląskie, która pragnie zachęcić mieszkańców Dolnego Śląska do powrotu do szkoły. To właśnie z tym zamiarem stworzono projekt „Inwestuj w siebie”, którego celem jest rozwój umiejętności zawodowych i poszerzanie wiedzy każdego z nas, co niewątpliwie stwarza ogromną szansę zarówno dla osób bezrobotnych jak i tych, którzy chcieliby poprawić swoją pozycję społeczną. Główną grupą docelową projektu są Dolnoślązacy w przedziale wiekowym od 25 do 64 lat oraz osoby nieuczące się w wieku od 18 do 24 lat. Program jest zorientowany zarówno na mieszkańców dolnośląskich miast, jak i wsi, w których odsetek bezrobotnych jest największy, szczególnie w przypadku osób powyżej 45 roku życia. Właśnie ich uwagę Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pragnie zwrócić na aż 788 funkcjonujących na Dolnym Śląsku placówek, w których proces kształcenia ustawicznego może być z powodzeniem realizowany. Wśród nich znajdują się m.in. technika, licea, szkoły zawodowe, uczelnie wyższe, a także placówki kursowe, ośrodki dokształcania oraz centra kształcenia praktycznego. Przy wyborze którejś z wymienionych instytucji należy kierować się wiedzą dotyczącą stopnia rozwoju poszczególnych branż w Polsce. Obecnie do tych najbardziej rozwojowych niewątpliwie zaliczają się bankowość, informatyka, sprzedaż, produkcja, finanse, logistyka, HR, administracja biurowa oraz serwis i mechanika.
Najtrudniejszym krokiem jest zawsze ten pierwszy krok, czyli moment podjęcia decyzji - uświadomienia sobie, że nasza pozycja społeczna, zawodowa czy finansowa w ogromnej mierze zależą od nas i od naszej determinacji; że nasze oczekiwania i marzenia mają szansę się ziścić, jeśli tylko wykażemy trochę własnej inicjatywy, a nie będziemy czekać w nieskończoność na prezent od losu w postaci gwiazdki z nieba. Projekt „Inwestuj w siebie” może być szansą dla każdego, a w życiu już tak jest, że każdej szansie należy się uważnie przyjrzeć – choćby po to, żeby nie żałować.

Projekt „Inwestuj w siebie” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.





Licencja: Creative Commons
0 Ocena