Cellulit dotyczy podobno aż 80% kobiet. Zrozumienie czym jest sprawia, że lepiej bedziemy w stanie dobrać działania i kosmetyki, które nam pomogą się go pozbyć. W części pierwszej serii o cellulicie - o róznicy między cellulitem "wodnym" i "tłuszczowym". A na każdy z nich trzeba trochę innych działań....

Data dodania: 2009-03-13

Wyświetleń: 5010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cellulit to nie cellulitis
Mimo że często te słowa bywaja używane zamiennie to cellulitis jest poważniejszą - oznacza zapalenie tkanki łącznej, zwkle spowodowane przez bakterie. Schorzenie to objawia się zaczerwnienieniem oraz bólem skóry. Występuje jako następstwo skaleczeń, zranień, ukąszeń lub poparzeń. Leczy się antybiotykami.

Czym jest cellulit?
Cellulit to defekt kosmetyczny. Najczęściej wystepuje tam, gdzie mamy najwięcej tkanki tłuszczkowej: czyli na biodrach, brzuchu, pośladkach i przedramionach. To co widzimy czyli grudki i nierówności, to powiększone komórki tłuszczowe. Upośledzają one krążenie krwi i limfy w zaatakowanej tkance. Przez to te miejsca są gorzej ukrwione i dociera do nich mniej tlenu. Dlatego tłuszcz nie ulega spalaniu i gromadzą się woda i toksyny. Natomiast różne mogą być powody powiększenia się komórek tłuszczowych.

Rodzaje cellulitu
- Cellulit "wodny" Występuje najczęściej u osób szczupłych z powodu nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach. Co jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie i obrzęków. Obrzęki w w tkankach skóry zaburzają mikrokrożenie w skórze i powodują niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z powodu braku tlenu, składników odżywczych i niedokrwienia komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać i gromadzić w sobie substancje toksyczne . Gdy ściśniemy skórę będzie ona pofałdowana, opuchnięta napięta. Cellulit wodny jest nieco bolesny w dotyku. Można go rozpoznać po tym, że puchną kostki u nóg, łydki. Wtedy należy unikać chodzenia na wysokich obcasach, starać się jak najczęściej leżeć z uniesionymi nogami. Na tę dolegliwość pomaga drenaż limfatyczny i ćwiczenia.
- Cellulit "tłuszczowy" Dotyczy najczęściej osób z nadwagą. Gdy tyjemy komórki tłuszczowe, które gromadzą cukier oraz kwasy tłuszczowe, tworząc związek zwany trójglicerydem, który w sposób naturalny ulega później rozpadowi. Jeśli proces ten zostanie zakłócony cukier i kwasy tłuszczowe zaczynają się gromadzić w komórkach, a te automatycznie się powiększają. Komórki ułożone są w grupach, tworząc większe skupisko i wyglądają jak winogrona. Na skórze widoczne są wgłębienia, wyczuwa się drobne guzki, które są niczym innym jak powiększonymi komórkami tłuszczowymi. Skóra po ściśnięciu jest grudkowata, może to powodować ból ponieważ komórki tłuszczowe uciskają na zakończenia nerwowe. W tym przypadku trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku by pozbyć się cellulitu. Nie wystarczą same ćwiczenia, konieczne będzie zastosowanie silniejszych kosmetyków. Przy cellulicie "tłuszczowym" bardzo wskazany jest masaż, który rozluźnia tkankę łączną, przez co usprawnia się krążenie.
- „cellulit cyrkulacyjny” - jest to połączenie dwóch poprzednich rodzajów

Zanim przystąpimy do szturmu na półki po kosmetyki na cellulit - warto się najpierw zastanowić, który rodzaj cellulitu nas dotyczy. Bowiem, gdy jest to jednoznacznie "cellulit wodny", ważniejsze w kosmetykach i naszych staranach będzie detoksykacja i drenaż limfatyczny. Natomiast w przypadku "cellulitu tłuszczowego", będzie nam zależeć na sładnikach i działaniach, które nam pomogą nam zredukowac odkładanie się tłuszczu w komórkach tłuszczowych.

Ale o tym dokładniej już niedługo w części 2 serii o cellulicie...

Licencja: Creative Commons
2 Ocena