Mycie rąk – czynność niezbędna Przeziębienie, grypa i infekcje zatok przenoszą się, kiedy ściskamy czyjąś dłoń, dotykamy zainfekowanej powierzchni lub przedmiotu, a następnie tymi samymi rękoma dotykamy swoich ust, oczu lub nosa. Otóż, mycie rąk przerywa ów łańcuch infekcji.

Data dodania: 2009-02-17

Wyświetleń: 4359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Artykuł opublikowany na łamach CBSNews.com donosi, że w 2000 roku w wyniku infekcji szpitalnej śmierć poniosło ponad 100 000 osób. „Najczęstszą przyczyną śmierci pacjentów były złe warunki sanitarne, pełne zarazków przyrządy medyczne i brudne ręce” (wyraźnie podkreślono to ostatnie) . Artykuł przytacza incydent mówiący o lekarzu, który upuścił rękawicę chirurgiczną na brudną podłogę, po czym ją podniósł i założył na rękę. Następnie zmienił pacjentowi opatrunek na otwartej ranie spowodowanej poparzeniem .
Toalety publiczne to kolejna wylęgarnia drobnoustrojów. Po skorzystaniu z toalety publicznej należy koniecznie umyć dłonie gorącą wodą i mydłem. Jeśli to możliwe, należy używać papierowych ręczników zamiast automatycznej suszarki do rąk. Unikaj bezpośredniego kontaktu z kranem, dotykaj go jedynie używając papierowego ręcznika. W ten sam sposób postępuj przy otwieraniu drzwi lub naciskaniu klamki. Pamiętaj, że wszyscy ci, którzy po skorzystaniu z toalety nie umyli rąk, dotykali tejże klamki.
Czy nadal korzystasz z budki telefonicznej na dworcu bądź lotnisku? Jeśli tak, to miej świadomość tego, że trzymając słuchawkę blisko ust przejmujesz zarazki każdego, kto korzystał z tego telefonu. Dlatego korzystając z budki telefonicznej, należy trzymać słuchawkę przez chusteczkę, mając jej dolną część jak najdalej od ust. Pamiętaj, że usta to lęgowisko bakterii.


Niewinny uścisk dłoni?

W Ameryce panuje zwyczaj witania się mocnym uściskiem dłoni. Gdybyśmy składali sobie ukłon, jak czynią to na Wschodzie, prawdopodobnie znacznie zmniejszylibyśmy ryzyko rozprzestrzeniania się tak wielu chorób zakaźnych. W okresie podwyższonej zachorowalności na grypę najlepiej nosić ze sobą chusteczki antyseptyczne i wycierać dłonie po każdym uścisku dłoni z drugą osobą, bądź myć dłonie wielokrotnie w ciągu dnia.
Wirusy grypy mogą przeżyć na powierzchniach, przedmiotach, a zwłaszcza dłoniach przez trzy godziny. Jak wiesz, wirusy i bakterie obecne są na naszej skórze, a dotykając błon śluzowych wpuszczamy je do naszego organizmu.
Najprostszym sposobem na uniknięcie przeziębienia, grypy lub infekcji zatok jest częste mycie dłoni. Im częstsze mycie rąk, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na przeziębienie, grypę lub infekcję zatok.
Istotne jest nie tylko zachowanie czujności – choć nie obsesyjnej – jeśli chodzi o kontakt z zarazkami i wirusami, ale również zachowanie Bożej mądrości w przypadku przeziębienia, grypy lub infekcji zatok. Otóż podanie niewłaściwego lekarstwa w leczeniu danej choroby prowadzi do osłabienia systemu odpornościowego.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - przeziębienie, grypa i infekcje zatok. Starożytne recepty, naturalne lekarstwa i ostatnie odkrycia dotyczące twojego zdrowia" wydanej przez Wydawnictwo M
Licencja: Creative Commons
0 Ocena