Być może zabrzmi to niewiarygodnie, bo to przecież tak niedawno ale gdy ja miałem 10 lat to telewizor był jeszcze luksusem. Dziś jest telewizja cyfrowa, komputery, Internet i produkty cyfrowe niemal w każdym domu. Jak wykorzystać z tego tylko to co dobre?

Data dodania: 2009-02-13

Wyświetleń: 2066

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

40 lat
Czyż to nie piękny wiek?
Gdy się obejrzysz wstecz to jest już, co wspominać i co przemyśleć.
A gdy popatrzysz w przód ,to można coś jeszcze w życiu zaplanować i osiągnąć
Zacznijmy chronologicznie od źródła na ile pamięć pozwoli.
Najstarszy obraz, jaki udało mi się wygrzebać w pamięci to okres przedszkolny i zabawy z kolegami z sąsiedztwa. Pomysłów było, co niemiara, ale głównym zadaniem na wieczór było wymyślenie sposobu jak by się tu wkręcić do sąsiada na dobranockę, bo telewizor był jeszcze luksusem. Być może zabrzmiało to niewiarygodnie bo to przecież tak nie dawno, ale tak naprawdę było.
Wtenczas tego nie rozumiałem, ale teraz wiem, że nawet najdrobniejsza rzecz,
ale przychodząca z trudem może dać wiele satysfakcji.
Bajki były co wieczór ,ale trzeba było parę dni odczekać bo nie wypadało się zbyt często narzucać, więc radość następnym razem też była wielka. Po 10-cio minutowym maratonie telewizyjnym było „Radio dzieciom” słuchowisko radiowe {radio już miałem szczęście posiadać} i z perspektywy czasu wydaje mi się że z tego czerpałem więcej korzyści.
Po pierwsze mogłem słuchać codziennie, a po drugie towarzyszyła mi w tym moja wyobraźnia.
Wielką zaletą było to że wszyscy słuchali tego samego, ale każdy słyszał co innego, tego co stworzyła jego wyobraźnia.
Nie jestem pedagogiem ani psychologiem, ale wydaje mi się że, odpowiednio kształtowana wyobraźnia ma bardzo duże znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży.
Minęło parę lat, siedzę sobie w fotelu z pilotem w ręku, zmieniam co chwilę kanały w poszukiwaniu czegoś ciekawego i wydaje mi się, że kiedyś te dwa 10-cio minutowe seanse na tydzień dawały mi więcej przyjemności niż dzisiaj 30 kanałów telewizyjnych.
Nie można iść pod prąd, cywilizacja idzie do przodu więc i my też musimy.
Cóż jednak zrobić gdy ta cywilizacja kształtuje wyobraźnię naszych dzieci inaczej niż byśmy tego chcieli.
Gdybyśmy przyjęli skalę wartości z przed kilkunastu lat to okazałoby się że większość bajek i gier komputerowych zawiera treści i sceny, które powinny być ocenzurowane a nasze dzieci poświęcają tej rozrywce zdecydowanie za dużo czasu.
Cóż więc zrobić zakazać?
Taka decyzja dopiero wywołałaby lawinę komentarzy i epitetów {niekoniecznie przychylnych} a po drugie sami też niekiedy z takiej rozrywki korzystamy więc wyszło by na to że jak „Kali bić to dobrze ale jak Kaliego bić to źle”
Moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie tej sytuacji znajduje się w książce kucharskiej gdzie staropolski żurek , smalec z cebula i wiele innych tradycyjnych dań serwują równocześnie z nowymi pomysłami współczesnych mistrzów patelni.
Można tak samo wynalazki i dobrodziejstwa cywilizacji uzbroić w odpowiednie narzędzia, które pomogą w wychowaniu naszych dzieci i naszej młodzieży.
Niech odtwarzacze mp3 naszych pociech chociaż przez chwilę odpoczną od gorącej muzyki a przeniosą ich w świat bajek i baśni do którego my kiedyś z radością zaglądaliśmy.
http://e-mol.nextore.pl/ksiazki_audio/dla_dzieci_i_mlodziezy_c1047.xml
Niech nasze dzieci dowiedzą się ze oprócz wojowników którzy mają po 5 żyć i samochodów które po rozbiciu same się naprawiają są też inne bajkowe postacie.
Na pewno będzie to ciekawe urozmaicenie dla naszych dzieci a czasami też dla nas, bo zamiast „poczytaj mi mamo” może być „ posłuchaj zemną mamo.”
Są też ciekawe pomoce naukowe, które naukę mogą uczynić łatwą i przyjemną a przez to zajmującą mniej czasu jak np. kursy językowe audio które pomogą szybko opanować język a nawet zaskoczyć nową wiedzą swojego wykładowcę.
http://e-mol.nextore.pl/ksiazki_audio/jezyki_obce_c1050.xml?_
Dla mnie największą pomocą w nauce było urozmaicenie i metoda małych kroczków. Uczyłem się więc często ,ale krotko i szukałem innych źródeł przez co unikałem nudy i zmęczenia.
Młodzież ma milion zajęć, wiele bardzo ważnych spraw i często się zdarza że nauka jest dopiero „za pięć dwunasta” i co tu robić ? Jest i tu wyjście awaryjne, zamiast siedzieć po nocach i czytać zadaną lekturę znowu można wykorzystać dyżurny odtwarzacz mp3 i tej lektury posłuchać w wersji audio. Wykorzystując każdą wolną chwilę dojazd do szkoły czy spacer po parku można nadrobić zaległości. http://e-.nextore.pl/ksiazki_audio/lektury_i_opracowania _c1046.xml
Dla nas starszych i tych jeszcze starszych też się znajdzie kilka ciekawych pozycji wydawniczych. Podobno człowiek uczy się przez całe życie a nieużywane komórki obumierają utrzymujmy więc nasz mózg w dobrej kondycji a na pewno uda nam się dołożyć swoje „trzy grosze” w rozwój cywilizacji.
Produkty cyfrowe i komputery stają się podstawowym narzędziem w pracy w szkole w domu z których korzystamy codziennie, pamiętajmy jednak ,że nawet najdoskonalsze narzędzie używane niewłaściwie czasami może wyrządzić szkodę. .Przestrzegajmy więc zasad bhp i wykorzystujmy zalety cyfrowych produktów ,których jest bardzo wiele.
Teraz możesz zgromadzić pokaźną bibliotekę i pomieścisz ją w jednej szufladzie swojego biurka lub na dysku swojego komputera. Odłóż więc pilot od telewizora i poczytaj lub posłuchaj tego czego kiedyś nie zdążyłeś i tego co Cię obecnie interesuje

http://e-mol.nextore.pl Miłej lektury

Pamiętaj i powtarzaj wszystkim.

Umiesz liczyć licz na siebie.
Chcesz inwestować, zainwestuj najpierw w siebie .
Żaden kryzys finansowy nie odbierze Ci zysków
jakie generuje własna wiedza
C D N

Licencja: Creative Commons
0 Ocena