Firmy, szczególnie w dobie kryzysu, poszukują rozwiązań optymalizacji kosztów. Będą zwalniały, ale będą też chciały bardzo zatrzymać najlepszych pracowników. Jak to zrobić, aby tych najlepszych nie przejęła konkurencja? Kiedy kryzys minie, będzie niezwykle trudno pozyskac ich z powrotem...

Data dodania: 2009-01-11

Wyświetleń: 1633

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PROBLEM

Wiele firm ceni sobie dobrych fachowców i w tym celu szukają różnych sposobów na przyciągnięcie ich do siebie, a także sposobów na to, by ich w swojej firmie utrzymać.

Często są to świetni sprzedawcy, albo szczególnie cenieni fachowcy w swojej dziedzinie. Jednak nie tylko tacy wybrani specjaliści są cenni dla firmy. Bywa, że liczy się każdy członek przedsiębiorstwa. Kiedy firma musi dbać o pewność swojego działania, szczególnie liczy się stabilność całej załogi.
Najczęściej motywuje się pracowników systemem płacowym. Dobry fachowiec ma dobre wynagrodzenie. Niby proste. Tylko nieskuteczne. Bo zawsze znajdzie się na rynku konkurent, który zapłaci mu lepiej (czasem tylko na jakiś czas, aby przyciągnąć).

Wymyślono więc dodatkowe sposoby na związanie pracowników z firmą. Modne w ostatnich latach systemy bonów zakupowych o różnych nominałach na początku działały, ale dziś te bony oferuje już większość firm. Identycznie z deputatami. To działa dopóty, dopóki konkurencja nie pomyśli o tym samym. A wtedy już tylko krok do przejęcia naszych najlepszych pracowników przez konkurencję…

ROZWIĄZANIE

Rozwiązaniem jest system lojalnościowy. System, który pozwala bardzo dynamicznie zarządzać kadrą w przedsiębiorstwie i jest bardzo skuteczny.
Na czym polega skuteczność tego systemu? Otóż, gdyby to porównać do przysłowiowej marchewki, to w tym systemie pracodawca daje pracownikowi marchewkę, ale cały czas trzyma ją w ręku! Ta marchewka jest własnością pracodawcy do momentu, kiedy nie zdecyduje, że chce ją dać pracownikowi.

Taki system wiąże pracownika z przedsiębiorstwem i buduje jego lojalność, bo pracownik dobrze wie, czego może oczekiwać, i dobrze wie, co może stracić kiedy złamie zasady obowiązujące w firmie.

I co najważniejsze, jeśli nawet konkurencja skusi się na podobny system, nie będzie już w stanie „podkupić” pracownika. Bo system jest tak skonstruowany, że pracownikowi się to najzwyczajniej nie opłaca.

PIERWSZE SZCZEGÓŁY

PROGRAM LOJALNOŚCOWY jest programem zbiorowego inwestowania regularnych wpłat dla pracowników, opartych o fundusze inwestycyjne w formie polisy kapitałowej. Właścicielem programu i wszystkich dokonanych w programie wpłat jest pracodawca. W programie mogą wziąć udział wszyscy pracownicy firmy lub tylko wydzielona grupa pracowników (np.: zarząd, menedżerowie, sprzedawcy, itp.). Program może mieć wiele poziomów. Np. wpłaty dla szeregowych pracowników mogą być na innym poziomie, niż wpłaty na rzecz menedżerów.

CO Z TEGO WYNIKA DLA PRACODAWCY ?

Pracodawca otrzymuje bardzo skuteczny program lojalnościowy, regulujący stabilność kadr w firmie wg systemu, jaki sam przyjmie. Poniesione wydatki na ten program wlicza w koszty uzyskania przychodu (interpretacja Ministerstwa Finansów).

Deponowane w systemie wpłaty są inwestowane w fundusze inwestycyjne. Wpłaty dokonywane są na indywidualne rachunki konkretnych pracowników, jednakże właścicielem tych rachunków jest pracodawca (do czasu rozwiązania stosunku pracy, ale nie wcześniej niż po 5 latach i za zgodą pracodawcy).


Ponieważ wpłaty są inwestowane w długich okresach (powyżej 5 lat), więc rachunek będzie zawierał oprócz wpłat także wypracowane zyski.
Pracodawca decydując o zwolnieniu pracownika, może dokonać cesji z rachunku indywidualnego tego pracownika na jego rzecz. Jeśli jednak zwolnienie nastąpiło na skutek naruszenia dyscypliny pracy lub zasad obowiązujących w firmie, albo zwolnienie pracownika nie jest na rękę pracodawcy, pracodawca może zablokować rachunek a następnie przepisać go na innego pracownika.

CO Z TEGO WYNIKA DLA PRACOWNIKA ?

Pracownik otrzymuje dodatkowe apanaże, które mogą stanowić dla niego doskonałe zabezpieczenie na przyszłość albo też uzupełnić swoje aktywa inwestycyjne. Być może będzie to jego jedyny rachunek inwestycyjny w życiu. Być może taki rachunek pozytywnie wpłynie na jego edukację w dziedzinie zabezpieczania swojej przyszłości. A napewno może taki rachunek potraktować jako uzupełnienie swojej podstawowej emerytury (niejednokrotnie ten dodatek będzie większy od podstawy).

Program lojalnościowy pozwala pracownikowi na spokojne planowanie swoich celów. Może czuć się spokojny o swoja pracę i dobrze realizować cele firmy. Jednocześnie pracownik otrzymuje dodatkowe pieniądze – dopóki pracuje, tylko wirtualne – ale po przejściu na emeryturę lub zwolnieniu za porozumieniem stron, te pieniądze są już jego.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, można stworzyć bardzo elastyczne, szyte na miarę systemy lojalnościowe, które są świetnym narzędziem zarządzania kadrą. Jednocześnie programy te są kosztem uzyskania przychodu, ale nadal stanowią własność pracodawcy jako swoiste narzędzie finansowe.

Jeśli po tym artykule pojawiły się w Twojej głowie pytania, jak to zrobić, to znaczy, że czas omówić szczegóły. Zajrzyj na stronę www.freefinance.pl/Bezpieczne/pinfirma.html i poszukaj więcej informacji.

BONUS

Należy w tym miejscu nadmienić, że odroczenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne i podatku do momentu przekazania środków pracownikowi (a to może być od 5-ciu do kilkunastu albo kilkudziesięciu lat), firma otrzymuje prawdziwy bonus w postaci nadwyżek wygenerowanych z inwestowania tychże odroczonych należności.

Zdzisław Salwa
www.freefinance.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena