Menopauza dotyka każdą kobietę. Jak sobie z tym radzic ? Otóż można całkiem skutecznie i co ważniejsze całkiem bezpiecznie dla zdrowia.

Data dodania: 2009-01-09

Wyświetleń: 5446

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Menopauza jest bardzo ważnym etapem w życiu każdej kobiety. Jest równie ważna i nie unikniona jak młodość, bądź okres niemowlęctwa. Hormonalną terapię powinno się rozpocząć bezpośrednio po wystąpieniu specyficznych wskazań do niej, rozpoczynając leczenie od najmniejszych skutecznych dawek. Obecnie uważa się, że terapia ta jest właściwa i korzystna dla kobiet w okresie, w którym występuje menopauza a czasem
nawet nieco wcześniej, może też być rozpoczęta we wczesnym okresie pomenopauzalnym.

W celu osiągnięcia najlepszego efektu terapii zaleca się zmianę trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej i zmianę diety oraz walkę z otyłością.
Terapia hormonalna jest skuteczna w łagodzeniu a nawet całkowitym zniesieniu objawów menopauzalnych, a szczególnie uderzeń gorąca, co obecnie jest głównym powodem do jej rozpoczęcia, a długość terapii zwykle nie przekracza 4 lat. Poza tym wpływa ona korzystnie na leczenie innych objawów menopauzy, jak nagłe poty, zaburzenia snu, nerwowość, drażliwość, oraz ogólne zmęczenie i kołatania serca. Innymi objawami przekwitania wymienianymi przez kobiety są stany depresyjne, wysiłkowe nietrzymanie moczu, suchość oraz zmniejszenie elastyczności skóry, i w tych przypadkach terapia hormonalna najczęściej wpływa korzystnie na ustąpienie tych objawów.

Są różne metody leczenia zaburzeń hormonalnych, m.in. poprzez podawanie naturalnego progesteronu w najróżniejszej postaci. Podczas stosowania terapii hormonalnej wymagana jest częsta kontrola lekarska, przynajmniej raz do roku, coroczna ocena stanu gruczołów sutkowych, badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne miednicy mniejszej, badanie cytoonkologiczne nie rzadziej niż raz na dwa lata, dlatego po zakończeniu terapii zleca się badania jedynie według indywidualnych wskazań lekarskich.

Wczesne rozpoczęcie leczenia hormonalnego, jeszcze przed menopauzą może wyeliminować objawy klimakteryczne, a dodatkowo wpłynąć na zmniejszenie częstości pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Te korzyści płynące z rozpoczęcia terapii hormonalnej , jeszcze przed nadejściem właściwej menopauzy, przeważają nad ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych u kobiet poniżej 60 roku życia. Każda pacjentka przed rozpoczęciem terapii hormonalnej powinna zgłosić się do ginekologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad rodzinny, by wykluczyć przeciwwskazania do wdrożenia leczenia hormonami . Następnie po wykonaniu badania ogólnego z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, każda kobieta powinna mieć wykonane badanie cytologiczne. U kobiet z zachowanym narządem płciowym należy również wykonać badanie ultrasonograficzne. Przed rozpoczęciem terapii warto również poddać się badaniu mammograficznemu, najlepiej uzupełnionemu ultrasonografią sutków. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że rak sutka staje się najczęstszym nowotworem u kobiet oraz że hormonalna terapia okresu klimakterium, nieznacznie, ale jednak zwiększa ryzyko rozwoju tego nowotworu. Kobiety zagrożone osteoporozą powinny wykonać ocenę gęstości kości. Wynik tego badania może bowiem wpłynąć na sposób prowadzonej terapii, a w przyszłości może służyć do oceny skuteczności prowadzonego leczenia i ewentualnej modyfikacji dawki leków i drogi ich podania.
Warto podkreślić, że przed wdrożeniem terapii dobrze jest ocenić stężenie glukozy oraz cholesterolu, a w przypadku jego podwyższenia, zbadać profil lipidów. Lekarz musi być przekonany, że zgłaszane dolegliwości są faktycznie związane z menopauzą i nie są skutkiem choroby, która nie została rozpoznana.

Istnieje jednak alternatywa dla terapii hormonalnej. Jest to terapia bazująca wyłącznie na odpowiednich suplementach diety. Fitohormony oraz biologicznie aktywne związki żywieniowe proponowane przez firmę Vision dają porównywalne rezultaty. Różnica jednak jest znacząca przy porównywaniu skutków ubocznych obu metod. Otóż przy wyborze Medisoya jako kuracji naturalnej nie występują żadne skutki niepożądane. Terapia hormonalna mimo porównywalnej skuteczności daje olbrzymi wachlarz efektów niechcianych. Medisoya jak sama nazwa wskazuje bazuje na tak popularnej soi. Dzięki prostej formie i najnowszej technologii produkcji, produkt daję gwarancję jakości.

Przed dokonaniem wyboru należy jednak pamiętać, że waga tego wyboru jest ogromna i niesie za sobą wielkie znaczenie dla naszego organizmu. Należy zatem swój wybór ściśle konsultować z lekarzem ginekologiem i razem podejmować najwłaściwsze decyzje. Nie każdy bowiem ma wystarczającą wiedzę medyczną, by tak poważne decyzje podejmował na własną rękę.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena