Odkryj teraz sekrety studentów, którzy osiągają największe sukcesy i naucz się robić to samo! Przeczytaj jak zmienić nudną naukę w zabawę i przyjemność! [cz. 4 - otoczenie, radzenie sobie ze stresem]

Data dodania: 2009-01-03

Wyświetleń: 3618

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

5. OTOCZENIE.

Ważne jest, abyś odpowiednio przygotował nie tylko siebie (ciało, umysł) ale także środowisko w którym przebywasz.

Zadbaj o spokój w trakcie nauki (zamknij drzwi, wyłącz telefon, GG...), odpowiednie natlenienie (przewietrz pokój przed nauką i podczas przerw), skorzystaj z mocy aromaterapii (olejki jakie polecam to Żeń-szeń i Ginko Biloba) oraz o to co dobiega
do Twoich uszu.


Jeśli lubisz ciszę to świetnie. Możesz mieć jej więcej, korzystając ze stoperów do uszu. Jeśli jesteś fanem muzyki, to używaj takiej, która pomaga w nauce.

Przed przystąpieniem do nauki można pomóc sobie swoją ulubioną, energetyzującą muzyką (szybkie tempo, ew. taka która wprawia Ciebie w świetny nastrój).

W trakcie nauki słuchaj muzyki barokowej, lub specjalnej z dudnieniami różnicowymi. Polecam nagrania Hemi-Sync, Brain-Sync lub darmowy program Brain Wave Generator (www.bwgen.com). Dudnienia różnicowe o odpowiedniej częstotliwości wytwarzają w mózgu fale sprzyjające nauce i koncentracji (najlepiej alpha i theta).

Po skończonej nauce i w przerwach zrelaksuj się przy jakiejś spokojnej muzyce (ułatwi to inkubację wiedzy, czyli jej porządkowanie przez podświadomy umysł).

5. RADZENIE SOBIE ZE STRESEM.

Wiele osób traktuje sesję jako okres wzmożonego stresu. Sam stres jest naturalną, fizjologiczną reakcją organizmu. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów we krwi, podczas sytuacji tego wymagającej.

Jednak większość osób nadmiernie się stresuje, co powoduje negatywne skutki. Zbyt wysoki i długotrwały poziom hormonów stresu we krwi (kortyzol) uszkadza komórki, negatywnie wpływa na ciało. Dlatego warto nauczyć się stresować tylko w korzystnym tego słowa znaczeniu.

Mnóstwo technik radzenia sobie ze stresem dostarczają metody NLP. Są to m.in.: przeramowanie znaczenia sytuacji (reframing), krąg doskonałości, praca z linią czasu oraz kotwiczenie stanów emocjonalnych. Omówienie tych technik znajdziesz tutaj: Techniki NLP

Kolejny sposób to techniki relaksacyjne. Przez pracę z oddechem, wizualizacje, relaksację (nagrania lub sesje hipnotyczne, progresywna relaksacja i in.) czy zwyczajne odprężanie się – automatycznie pozbędziesz się nadmiaru hormonów stresu we krwi.
O relaksacji znajdziesz mnóstwo materiałów w sieci oraz książkach.

Podsumowując, jeśli odpowiednio podejdziesz do sesji i związanej z nią nauki – może to być najlepszy okres w Twoim życiu!

Tak było u mnie, odkąd odkryłem jak uczyć się skutecznie i robić z tego zabawę! Podczas sesji wreszcie nie musiałem wstawać o świcie, żeby dotrzeć na 8.15 na zajęcia, ani zostawać godzinami na uczelni. Wystarczyło przejść się co dzień-dwa na uczelnię, przez godzinkę lub dwie zabawić się w poszukiwacza przygód (odkrywanie zaginionej wiedzy... – przeramowanie sytuacji) i wrócić do domku :)

Na egzamin przychodziłem z bananem na ustach bo byłem pewny wygranej. Zapewniało to odpowiednie nastawienie umysłu (PNU), zakotwiczenie stanów emocjonalnych (kotwiczenie z NLP), oraz pewność posiadanej wiedzy - mnemotechniki, mapy myśli).

Tego samego życzę również Tobie!


Pozdrawiam
Marcin Kijak
Trener Projektu: Geniusz
Licencja: Creative Commons
2 Ocena