4G czyli Czwarta Genracja, Fourth Generation.

Data dodania: 2008-12-09

Wyświetleń: 2118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

4G (Fourth-Generation - czwarta generacja) jest terminem określającym następny stopień rozwoju komunikacji bezprzewodowej opartej o sieci komórkowe.

Większe możliwości będą pochodną szybszej transmisji danych i wprowadzenia mechanizmów QoS (Quality of Service - zapewnienie określonego poziomu jakości usługi). Bardzo szybka transmisja danych jest niezbędna do oferowania usług szerokopasmowego dostępu do Internetu, MMS, video chat, mobilnej telewizji - łącznie z opcją transmisji HD, innych usług wymagających odbioru/wysyłania dużych strumieni danych.
Założenia projektu, nadzorowanego przez organizację ITU, są ambitne: odbieranie danych z prędkością do 1 Gbit/s w warunkach stacjonarnych i 100 Mbit/s w przypadku terminala poruszającego się z dużą prędkością (np. w samochodzie), płynne przełączanie między komórkami, globalny roaming przy założeniu, że prędkość transmisji między dowolnymi punktami na świecie nie spadnie poniżej 100 Mbit/s, wyłącznie pakietowa transmisja danych oparta na protokołach IP, przy zapewnieniu współpracy z dotychczasowymi standardami stosowanymi w sieciach komórkowych.

“Po drodze” do 4G stosowane są eksperymentalnie rozwiązania bazujące na technologiach Flash-OFDM, WiMax, WiBro, iBurst i 3GPP Long Term Evolution.

Przykładem intensywnych prac nad LTE (Long Term Evolution) są rozwiązania firmy Agilent Technologies Inc., implementujące kodowanie BER w systemie dupleksowym z podziałem czasu (TTD), z użyciem wieloantenowej technologii MIMO - 2 x 2 oraz 4 x 4. Rozwiązania TTD-LTE są przeznaczone dla systemów bezprzewodowych wymagających najwyższych prędkości transmisji.

Potencjalna przewaga takich rozwiązań nad porównywalnymi, co do osiągów mobilnych systemów WiMax polega na perspektywie zastosowania ich w sieciach komórkowych, których infrastruktura jest już obecna w całym “cywilizowanym” świecie.

Eksperymentalne sieci LTE o transferach do 150 Mbit/s mają powstawać już od przyszłego roku (bazując m.in. na sprzęcie firmy Ericsson), ale szerszy rozwój nastąpi w latach 2010 - 2011, po ostatecznym ustaleniu standardu i komercyjnym wprowadzeniu na rynek dedykowanych procesorów.
Najwięksi amerykańcy operatorzy komórkowi (Bell, T-Mobile i Verizon) zamierzają uruchomić sieci LTE w 2010 roku.

Urządzenia LTE będą wyposażone w wieloantenową technologię transmisji MIMO:

ceb0716_
Licencja: Creative Commons
0 Ocena