Promocje sprzedaży to jeden z najefektywniejszych metod zdobycia przewagi rynkowej. Szacuje się, że około 60% konsumentów systematycznie korzysta z jakiejś formy promocji sprzedaży.

Data dodania: 2008-12-04

Wyświetleń: 6371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Promocje sprzedaży to jeden z najefektywniejszych metod zdobycia przewagi rynkowej. Szacuje się, że około 60% konsumentów systematycznie korzysta z jakiejś formy promocji sprzedaży. Przygotowanie efektywnej kampanii promocyjnej nie jest prostym zadaniem, należy wziąć pod uwagę specyfikę produktu, usługi, grupy docelowej, a nawet pory roku. Aby produkt został zauważony na tle innych produktów, należy odpowiednio zaprojektować narzędzia promocji, nie zapominając również o założeniach ekonomicznych.

W ramach niektórych kampanii jednym z działań marketingowych są promocje sprzedaży. Każda promocja sprzedaży ma określone cele, na podstawie których zostaje sporządzony dokument zawierający główne założenia jej strategii (tzw. brief). Promocje sprzedaży mogą występować w formie promocji zwiększających stopień atrakcyjności produktu (value promotion) lub promocji cenowych (price promotion), które zazwyczaj są skuteczne przez ograniczony czas. Promocje są wykorzystywane do dodania elementu zabawy i rozrywki do kampanii i dostarczają realnych, jasno postrzeganych korzyści dla klienta. Traktowanie planowania promocji sprzedaży jako strategii i odnotowywanie ich efektywności w danym okresie czasu pozwalają zmniejszyć ryzyko porażki, dają firmie czy organizacji przewagę nad konkurencja. Promocje sprzedaży mogą doskonale wspierać budowanie świadomości marki.

Promocje sprzedaży można planować na określony czas albo po prostu jako posunięcie potencjalne, możliwe do wykorzystania w każdej chwili. W ciągu roku firma staje przed wieloma szansami, ale także wieloma problemami. Czasami trzeba przedsięwziąć dodatkowe kroki, by operować prawidłowo oraz zapewnić wykonanie celów marketingowych. Wśród problemów mogą pojawić się kłopoty spowodowane przejęciem dotychczasowych klientów firmy przez konkurencje, przepełnieniem magazynów, rozerwaniem się łańcucha dystrybucyjnego, zastojem w sprzedaży lub podejrzeniem możliwości występowania tego typu problemów. Szanse również pojawiają się w wielu formach: może zaistnieć możliwość przejęcia części rynku przypisany do konkurencji, zbudowania świadomości marki wśród docelowej grupy klientów, wsparcia nowego systemu dystrybucji lub innej aktywności marketingowej w punkcie sprzedaży.


Każda akcja promocyjna powinna być wprost związana z jednym z celów marketingowych, który ma być uzyskany poprzez jej wdrożenie. Nakład poświecony na oznaczanie celów i związanie ich z ogólną strategią marketingową nigdy nie będzie strata czasu. Kiedy tylko cele marketingowe zostaną przygotowane, trzeba się zastanowić, jak je osiągnąć; najlepiej przez mix promocyjny, czyli zestaw dostępnych narzędzi marketingowych.

Promocja sprzedaży — oferta, która ma zachęcić klienta do określonego sposobu zachowania w określonym czasie i miejscu, zazwyczaj za pomocą jednego z pozostałych narzędzi.

Promocja sprzedaży często jest postrzegana jako taktyczne narzędzie, które przynosi krótkoterminowe efekty. Ma ogromne potencjał oddziaływania i zarazem niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Jeśli zmienia się elementy marketingu mix zbyt często, marka może strącić na wiarygodności, jeśli z kolei zmiany są niedostateczne, bardziej elastyczna konkurencja może zdobyć przewagę na rynku. Promocja sprzedaży jest narzędziem, które dotyczy wszystkich elementów marki. Dlatego, aby wykorzystywać promocje sprzedaży w sposób efektywny, tak ważne jest osiągniecie równowagi miedzy taktyka a strategia.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena