Dzień Bezpiecznego Internetu, przypadający w tym roku na 6 lutego, to doskonała możliwość do poruszenia tematu jednego z negatywnych aspektów korzystania z internetu przez dzieci i młodzież. Jednym z poważnych problemów wynikających z użytkowania sieci przez nasze dzieci, jest cyberprzemoc.

 

Data dodania: 2024-01-19

Wyświetleń: 426

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

NOTATKA PRASOWA - INFORMACYJNA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

06.02.2024 Dzień Bezpiecznego Internetu, czyli czym jest cyberprzemoc i jak ochronić przed nią moje dziecko?

Cyberprzemoc to forma dręczenia, występująca za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, najczęściej w Internecie. Obejmuje wysyłanie lub publikowanie szkodliwych, obraźliwych, jak również nieodpowiednich dla wieku treści dotyczących innych osób, takich jak złośliwe wiadomości, poniżające obrazy lub filmy. Internetowi przemocowcy często tworzą fałszywe konta, służące głównie szkalowaniu i upokarzaniu innych w sieci. 

Dlaczego cyberprzemoc jest tak niebezpieczna? 

Według statystyk już prawie jedna czwarta polskich nastolatków doświadczyła cyberprzemocy. Cyberprzemoc to rodzaj zastraszania, który różni się od "tradycyjnej" przemocy przede wszystkim tym, że może być dokonywana anonimowo, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca na świecie.

Cyberprzemoc dotyka ludzi w każdym wieku, ale szczególnie destrukcyjnie wpływa na dzieci i nastolatków - którzy często nie wiedzą, jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją lub do kogo zwrócić się o pomoc. Konsekwencje dręczenia w sieci mogą być bardzo poważne, dlatego każdy, kto jest świadkiem cyberprzemocy, powinien ją natychmiast zgłosić i udzielić wsparcia ofiarom przestępstwa. 

Jakie zachowania obejmuje cyberprzemoc?

Cyberprzemoc, jak się domyślacie, niejedno ma imię. Może obejmować: 

  • Słowa, które ranią: rozprzestrzenianie krzywdzących wiadomości, pełnych obelg, znieważających komentarzy i plotek, które atakują wygląd, inteligencję, orientację seksualną i inne cechy osoby. Treści takie mogą być rozpowszechniane poprzez komunikatory oraz grupowe czaty i zamieszczane przez fałszywe konta w mediach społecznościowych, stworzone tylko w celu nękania innych. Mogę jednak również być przesyłane w bezpośrednich wiadomościach do poszkodowanego, niosąc upokorzenie i siejąc strach. 
  • Udostępnianie zawstydzających treści takich jak zdjęcia czy materiały video bez pozwolenia “bohatera” tychże treści. Przemocowiec ujawniając takie materiały nie tylko narusza prywatność poszkodowanego, ale i naraża go na bolesne komentarze i pośmiewisko ze strony innych. Dla młodego człowieka, który próbuje odnaleźć się w swoim środowisku, to potworne przeżycie, z którym często nie potrafi sobie poradzić. 
  • Groźby bezpośrednio zagrażające fizycznemu czy emocjonalnemu bezpieczeństwu. Niejednokrotnie ofiara cyberprzemocy nie jest w stanie określić, czy grozi jej realne niebezpieczeństwo. Dzieci i nastolatkowie są w szczególności podatne na odczuwanie strachu i beznadziei sytuacji.

To tylko niektóre przykłady przerażającej obliczem cyberprzemocy, która zatacza swoje kręgi w sieci. Na szczęście istnieją kroki, które każdy może podjąć, aby chronić swoich bliskich.

 Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Cyberprzemoc to realny problem, niosący poważne konsekwencje dla naszych dzieci. Jako rodzicom, może być nam trudno zrozumieć świat mediów społecznościowych i zależności tam panujących, ale istnieją sposoby na ochronę naszych dzieci przed cyberprzemocą. 

  • Tylko 10,2% rodziców ma świadomość, że problem cyberprzemocy dotyczy ich dzieci. Zacznij od rozmowy z dziećmi i zrozumienia, jak używają mediów społecznościowych.
  • Uświadom im zagrożenia, na jakie narażeni są podczas korzystania z technologii, i przypomnij im, jak ważny jest szacunek do innych osób – również w Internecie. 
  • Zapewnij swoje dziecko, że zawsze może (i powinno!) przyjść do Ciebie, jeśli napotka w sieci jakiekolwiek zachowania związane z groźbami lub zastraszaniem. 
  • Monitoruj działania swojego dziecka w Internecie i korzystaj z ustawień kontroli rodzicielskiej, aby ograniczyć dostęp do niektórych stron internetowych, gier lub aplikacji, które mogą być związane z cyberprzemocą. 
  • Każdego dnia poświęć trochę czasu, aby zapytać swoje dzieci, jak minął im dzień w szkole lub co porabiają ich przyjaciele, staraj się być częścią ich cyfrowego życia.
  • I ostatnie - najważniejsze: nie pozwój aby to Internet wychowywał Twoje dziecko. Według statystyk, w 2022 średni czas spędzony na korzystaniu z internetu w samym telefonie sięgał 2 godziny i 58 minut dziennie na osobę. Internet stanowi sporą część życia naszych dzieci. Bądź obecny, spędzaj czas ze swoją pociechą i pokazuj alternatywy spędzania czasu w internecie. Motywuj do aktywności, uprawiania sportów, rozwijania hobby lub chociażby spędzania cennego czasu z bliskimi. 

Odcinanie dzieci od internetu nie jest rozwiązaniem. Internet sam w sobie może stanowić niezastąpioną funkcję edukacyjną i element zdrowej rozrywki. Poza tym jest obecnie polem do tworzenia więzi społecznych. Pozbawienie dziecka tej opcji może stworzyć szereg problemów innej natury. Można natomiast przygotować dzieci na bezpieczną i zdrową przygodę cyfrową i zapewnić im długoterminową ochronę przed cyberprzemocą. 

Dołącz do serii wydarzeń organizowanej z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Nina Król 

Artelis.pl ze swej strony dołącza się do tej, jakże ważnej akcji społecznej. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena