Folia jest szeroko używana na całym świecie. Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje folia? Proces jej powstawania jest bardzo skomplikowany i dostarcza wielu problemów.

Data dodania: 2008-11-20

Wyświetleń: 5410

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Folia jest to materiał, który najczęściej wykonywany jest z tworzyw sztucznych. Czasami do produkcji folii używane są metale (głównie do produkcji wszechobecnych folii aluminiowych). Umownie przyjęto, że folią nazywamy taki produkt którego grubość nie przekracza wartości 0,5 milimetra. Folie wytwarzane z tworzyw sztucznych produkowane są według kilku metod. Jeden ze sposobów produkcji folii to wytłaczanie rękawa z rozdmuchem, sposób ten polega na wytłaczaniu roztopionego tworzywa przez kolistą szczelinę, powietrze pod dużym ciśnieniem nadaje temu tworzywu kształt rękawa. Kolejnym sposobem produkcji folii jest wylewanie, operując fachowym słownictwem nazywa się to wytłaczanie płasko szczelinowe i tak powstaje folia stretch
Proces ten polega na wytłaczaniu roztopionego tworzywa przez płaską dyszę następnie tworzywo wylewane zostaje na chłodzony cylinder. Obecnie na rynku produkuje się folie jedno lub wielowarstwowe. W przypadku folii wielowarstwowych produkt składa się z kilku lub nawet kilkunastu warstw wykonanych z różnych tworzyw. Efektem takiego rozwiązania jest to, że taka folia posiada cechy materiałów składowych użytych w produkcji. Istnieją też folie wielowarstwowe, które są podczas produkcji mieszane z papierem czy aluminium. Obecnie najczęściej spotykaną na co dzień folią jest folia stretch, swoje zastosowanie ma w wielu branżach jak i życiu codziennym, jest najtańszym sposobem pakowania różnych towarów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena