Co to jest fitoterapia? Leczenie z użyciem ziół jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny konwencjonalnej. Uncaria Tomentosa zwana również Vilcacorą jest przykładem zastosowania roślin w medycynie.

Data dodania: 2008-11-20

Wyświetleń: 3296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Człowiek jest istotą bardzo złożoną i ani komputer czy nawet jeszcze bardziej skomplikowana technika nie jest wstanie określić go do końca wzorami biochemicznych reakcji.
Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że np. antybiotyki, jeszcze do niedawna remedium na wszelakie niedomagania, zaburzają równowagę biologiczną pomiędzy drobnoustrojami obecnymi w przewodzie pokarmowym i spełniającymi ważne funkcje w procesie trawienia. W wyniku tego rozmnażają się bakterie odporne na antybiotyki, które w dalszym procesie wymagają terapii innym antybiotykiem.
Konsekwencją długotrwałego kurowania się antybiotykami organizm popada w osłabienie, ginie flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym czego następstwem mogą być alergie i grzybice, zostaje zachwiana zdolność przyswajania witamin, uszkodzenie wątroby.
W cywilizowanych krajach nierzadko powraca się do elementów medycyny naturalnej, tradycyjnej, praktykowanej z sukcesami, traktującej człowieka jako spójność fizyczną, psychiczną oraz duchową. Zdrowie jest pełną harmonią człowieka z samym sobą i otoczeniem, której zachwianie powoduje chorobę. Cytując Gandhiego „Choroba to ostrzeżenie natury, ze cos w naszym organizmie nie jest w porządku.” Pozwólmy więc działać naturze!
Co to jest fitoterapia?
To nic innego jak leczenie z użyciem ziół i jest to jedna z najstarszych gałęzi medycyny konwencjonalnej. W fitoterapii korzystamy z całej rośliny (zioła), ich fragmentów (liście ,korzenie, kwiaty itp.) lub wyizolowane substancje biologicznie czynne (alkaloidy, kardenolidy, flawonoidy). Obecnie chorzy coraz chętniej stosują wypróbowane kuracje roślinne, które często w przewlekłych chorobach okazują się efektywniejsze niż farmaceutyki kupowane w aptece. Bardzo często preparaty ziołowe doskonale uzupełniają i wspomagają leczenie konwencjonalne. O osobliwości i szerokich sposobnościach ich stosowania decyduje głównie siła ich naturalnych składników, które zawarte w roślinach w optymalnych proporcjach mają na równi skuteczne działanie jak dobry lek, nie czyniąc przy tym silnych skutków ubocznych i dlatego medycyna szukając rozwiązań swoich problemów wraca bardzo często do korzeni.
W ostatnich latach, przykładem takiej rośliny stała się Uncaria Tomentosa znana również jako Vilcacora. Jej właściwości znalazły szerokie zastosowanie przy produkcji preparatów zdrowotnych. Zawierając bardzo interesującą grupę wspomnianych wcześniej alkaloidów jej przyjmowanie podwyższa odporność organizmu człowieka, dzięki czemu choroby, głównie w czasie przesileń wiosennych czy zimowych nie są dla nas tak straszne.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena