Klimatyzacja w budynkach użyteczności publicznej to dziś standard. Większość sklepów, urzędów czy biur ma zamontowaną klimatyzację. Coraz więcej osób planuje też montaż klimatyzacji w swoich domach czy mieszkaniach w bloku. To właśnie do tych osób skierowany jest ten artykuł, postaramy się w nim podpowiedzieć czy montaż klimatyzacji w domu jest warty przemyślenia.

Data dodania: 2022-08-18

Wyświetleń: 85

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

OPIS, INFORMACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klimatyzacja – Tak czy Nie?

Z czego składa się klimatyzacja.


Klimatyzacja składa się z dwóch urządzeń, jednostki wewnętrznej zwanej klimatyzatorem oraz jednostki zewnętrznej zwanej agregatem. Rolą klimatyzatora jest rozprowadzenie zimnego lub ciepłego powietrza po pomieszczeniu (klimatyzacja nie tylko chłodzi, również podgrzewa powietrze). Agregat to urządzenie, którego zadaniem jest schłodzenie czynnika i wytworzenie odpowiedniego ciśnienia. Nie będę zagłębiał się na razie w szczegóły jego działania, gdyż mało kogo to interesuje.

 
Nieprzyjemne skutki klimatyzacji.


Jak każde urządzenie klimatyzacja ma swoje zalety, ale też i wady, z którymi musimy się pogodzić, jeżeli chcemy cieszyć się komfortem termicznym w naszym mieszkaniu czy domu. Zacznijmy od tego, że klimatyzacja nie zawsze jest zdrowa. Niektóre osoby przy dłuższych pobytach w klimatyzowanym pomieszczeniu skarżą się na nieżyt górnych dróg oddechowych, suchość skóry czy łzawienie. Klimatyzacja zwiększa też ryzyko występowania infekcji wirusowych i bakteryjnych. 


Kolejną wadę, którą zauważymy niemal od razu po uruchomieniu klimatyzacji to hałas jaki generuje. Hałasuje zarówno klimatyzator jak i agregat. Producenci, szczególnie tych lepszych urządzeń stają na głowie by hałas jednostki wewnętrznej był jak najmniej dokuczliwy, jednak i tak jest on odczuwalny, najbardziej w nocy. Działający agregat może też przeszkadzać sąsiadom, szczególnie gdy zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w bloku lub budownictwie wielorodzinnym.  


Koszty, to kolejny nieprzyjemny aspekt klimatyzacji. Dobrej jakości klimatyzacje swoje kosztują, ponadto to istne pożeracze energii. Wybierając klimatyzację warto pokusić się o te z oznaczeniem A++, pozwoli to choć trochę ograniczyć koszty energii. Klimatyzacja wymaga także regularnych przeglądów i serwisu, co również trzeba uwzględnić w budżecie. 
Jeżeli chcemy zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji bloku, w którym mieszkamy potrzebna będzie zgoda zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej. O dziwo, jeżeli zamontujemy ją na naszym balkonie żadna zgoda nie jest wymagana.

 
Co daje nam klimatyzacja.


Oczywistą zaletą klimatyzacji jest komfort termiczny jaki oferuje. To jednak nie koniec, klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale też wentyluje nasze pomieszczenia i oczyszcza powietrze. Tu uwaga dla kupujących, warto wybrać urządzenia z najlepszymi filtrami. Czyste powietrze to lepsze samopoczucie i zdrowie. Dobre klimatyzatory dbają również o wilgotność powietrza, która jest niezwykle ważna nie tylko dla ludzi zdrowych. Nieodpowiednią wilgotność szczególnie odczują osoby z chorobami dróg oddechowych na przykład astmatycy.  Jednym słowem klimatyzacja znacznie poprawia komfort naszego życia


Czy warto montować klimatyzację?


Jedni powiedzą, że tak. Inni stwierdzą, że montaż klimatyzacji to wydatek całkowicie zbędny. Dlatego na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena