Ta choroba występuje zazwyczaj wśród seniorów, przy czym idealnymi ofiarami są tu ci pacjenci, którzy już borykają się z miażdżycą lub cukrzycą. Chromanie przestankowe sprawia im wiele dodatkowych problemów i w znacznym stopniu wpływa na jakość ich życia. Co można zrobić, by pomóc seniorowi w walce z tą chorobą oraz z towarzyszącymi jej dolegliwościami?

Data dodania: 2021-12-14

Wyświetleń: 188

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Opieka nad seniorem i jego problemy: chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe: jak rozpoznać ten problem?

Chromanie przestankowe jest dolegliwością, która ma dość charakterystyczne objawy. Bóle nóg, bolesne skurcze oraz problemy związane z wchodzeniem po schodach – oto pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o początkach tej choroby. Z czasem ból poszerza swój zakres. Wprawdzie w początkowej fazie choroby skupia się on głównie na łydkach, jednak z czasem atakuje i inne części ciała: uda, pośladki, a nawet biodra.

Skąd biorą się takie problemy?

Chromanie przestankowe jest problemem, który zazwyczaj rozwija się z wiekiem, a główną przyczyną wymienionych już dolegliwości są problemy związane z krążeniem krwi w nogach. Takie choroby, jak cukrzyca oraz miażdżyca, sprzyjają dodatkowo nasileniu się tego typu problemów. Kto jeszcze znajduje się w grupie ryzyka? Palacze oraz ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Wiadomo też, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi takiej choroby jest otyłość i nadwaga, do tego typu problemów może się też przyczynić zbyt wysokie ciśnienie krwi. Co mogą zrobić te osoby, u których pojawiają się objawy świadczące o rozwoju chromania przestankowego?

Jak walczyć z dolegliwościami towarzyszącymi tej chorobie?

By łagodzić dolegliwości, które towarzyszą chorobie, nie trzeba wiele. Znaczną poprawę samopoczucia może przynieść masaż, który pozwoli rozluźnić mięśnie i zwiększyć przepływ krwi. W walce z atakami bólu i problemami związanymi z krążeniem krwi pomogą też regularne ćwiczenia. Spacery, prosta gimnastyka, zajęcia na basenie – oto formy aktywności, które szczególnie zaleca się seniorom walczącym z chromaniem przestankowym. W walce z bólem i skurczami mogą się też rewelacyjnie sprawdzić takie zioła, jak miłorząb japoński. Pomoże też dieta, w której częściej będą się pojawiać produkty uznawane za doskonałe źródło witaminy C – substancji, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. A na jakie wsparcie ze strony lekarzy można liczyć?

Współczesna medycyna w walce z chromaniem przestankowym

Chromanie przestankowe jest chorobą dość dobrze znaną lekarzom. Jakie leczenie można zastosować w jej przypadku? Możliwości jest kilka. W większości przypadków przed wyborem konkretnej terapii wykonuje się badania, które pozwalają ocenić przepływ krwi oraz stan naczyń krwionośnych. To na podstawie wyników takich badań zapada decyzja o tym, jakie leczenie w danym przypadku będzie rozwiązaniem najlepszym. Często wystarczającym rozwiązaniem okazuje się kuracja lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi lub tymi lekami, które mają zwiększyć przepływ krwi. Inną metodą walki z tym problemem jest zabieg polegający na umieszczeniu w chorej tętnicy specjalnego balonu, który rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że może przez nie przepłynąć większa ilość krwi. Jakie leczenie może być jeszcze zastosowane? W niektórych przypadkach przeprowadzana jest operacja, która polega na otwarciu tętnicy i usunięciu z niej płytek miażdżycowych, czasami przeprowadzany jest zabieg wprowadzenia plastikowej protezy naczyniowej. O tym, jakie leczenie będzie zastosowane, zawsze decydują dwa czynniki: wyniki badań oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Chromanie przestankowe jest problemem uciążliwym, mogącym pozbawić starszych pacjentów radości życia. Na szczęście z tą chorobą można skutecznie walczyć. Im wcześniej dostrzeżemy niepokojące objawy, im wcześniej zgłosimy się do lekarza – tym większa szansa na skuteczne pokonanie bólu i odzyskanie dawnej sprawności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena