Motywacja do nauki. Czynniki wewnętrzne, osobowościowe sabotujące naturalną motywację do nauki. Analiza oraz sposób ich permanentnej eliminacji.

Data dodania: 2021-06-16

Wyświetleń: 235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Motywacja do nauki

Motywacja do nauki. Czynniki wewnętrzne, osobowościowe sabotujące naturalną motywację do nauki. Analiza oraz sposób ich permanentnej eliminacji.

Motywacja do nauki analiza

Bezsprzecznie motywacja do nauki jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju i osiągania celów i sukcesów. Dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i zawodowego, w zasadzie na każdym jego szczeblu. Stąd też wiele osób szuka sposobów na zwiększenie tej motywacji. Możemy znaleźć mnóstwo artykułów typu "Jak zmotywować się do nauki 10 skutecznych metod" Jak zmotywować się do nauki 50 skutecznych metod" itd. itp.

Z racjonalnego punktu widzenia człowiek lubi mieć czarno na białym rozwiązanie podane na tacy. Myśli sobie fajnie jeśli zastosuję się do tych 100 :) metod osiągnę upragnioną motywację do nauki. Życie pokazuje inaczej. Kto miał duży problem z motywacją do nauki, po krótkim zrywie mobilizacyjnym powraca w końcu do punktu wyjścia.

Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z modelu funkcjonowania umysłu. Jak ten model wygląda od strony praktycznej. Do tego celu opiszę charakterystykę pewnej potężnej destrukcyjnej konstrukcji. Konstrukcja ta to "strach przed stratą". Możliwe że brzmi to dla ciebie jak rzecz niepowiązana i nielogiczna. Pozwól jednak że wyjaśnię Ci, jak objawia się w umyśle osoby zainfekowanej oraz jakie procesy myślowe generuje. Wtedy ocenisz czy jesteś ją zainfekowany czy też nie. Wspomniana konstrukcja każdorazowo kiedy osoba zabiera się do nauki lub znajduje się na etapie planowania, zaczyna generować przykładowe procesy myślowe:

1) Uczucie strachu przed stratą czasu, osoba ma nieustanne wrażenie że jest to dla niej strata czasu, po czym następuje kreatywny proces tworzenia wymówek np. powinna robić coś innego, być gdzie indziej itd. itp.

2) uczucie strachu przed stratą energii/siły, osoba ma wrażenie że traci energię, stąd może mieć ochotę na odpoczynek bądź nieustannie czuć się (subiektywnie) zmęczona. Jednocześnie ta sama osoba potrafi spędzać czas na czynnościach nie wnoszących wiele do jej życia nie odczuwając wspomnianego zmęczenia. 

Motywacja do nauki a destrukcyjne konstrukcje i przekonania.

Opisana destrukcyjna konstrukcja z powodzeniem może generować w osobie tzw. słomiany zapał. Tutaj nie pomogą na dłuższą metę żadne złote skuteczne metody. Problemem osób posiadających tego typu konstrukcji jest to że są zarejestrowane na poziomie podświadomych i generowane są bez możliwości racjonalnego kontrolowania. Oczywiście świadomość ich występowania i walka z nimi jest dużo lepsza niż poddanie się ich wpływowi. Jednak przy dużej ich ilości osoba ma niewielkie szanse na utrzymanie silnej motywacji.


Inną formą mogącą skutecznie sabotować motywacje do nauki może być przekonanie osoby iż "jest niedorozwinięty/a". Oczywiście pisząc to nie jest w mojej intencji obraza osób faktycznie dotkniętych genetycznym upośledzeniem. Nie zdajesz sobie sprawy ile osób zupełnie zdrowych ma zarejestrowane wspomniane destrukcyjne przekonanie o sobie. Łatwo sobie wyobrazić sobie jakie spustoszenie takie przekonanie może spowodować w motywacji do nauki. Umysł takiej osoby będzie generować procesy dotyczące braku możliwości nauczenia się pożądanej wiedzy już na poziomie samych planów. Kiedy w rzeczywistości taka osoba bez problemu mogłaby takową wiedzę posiąść.

Jak zdobyć silną motywację do nauki rozwiązanie

Jak już opisywałem powyżej. Za brakiem wewnętrznej motywacji do nauki stoją destrukcyjne konstrukcje i przekonania. Potrzebujemy pozbyć się ich z naszej podświadomości aby motywacja do nauki ale nie tylko się pojawiła. Najwspanialsze w uwolnieniu się od tych destrukcyjnych form myślowych jest to że nigdy więcej nie będziesz potrzebować porad typu 10, 20, 50 skutecznych metod jak motywować się do nauki. Kiedy Twój umysł będzie stawał się czystszy twoja motywacja będzie coraz silniejsza. Co ważniejsze będzie ona nieustająca dlatego że będzie prawdziwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena