Pomimo niezliczonych pozycji książkowych napisanych o Chinach i ich kulturze w ciągu kilku czy kilkunastu ostatnich lat zdumiewające jest to jak mało wiemy na Zachodzie o kulturowych aspektach tego kraju.

Data dodania: 2006-10-10

Wyświetleń: 6368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większości z nas państwo takie jak Chiny kojarzy się głównie z ryżem, łamaniem praw człowieka, ewentualnie z Konfucjuszem lub LaoTsy. Niewątpliwie nie brak na temat kultury chińskiej książek i artykułów, niemniej poza kilkoma wyjątkami, są to pozycje albo zbyt "trudne" dla przeciętnego czytelnika, albo zbyt mało popularne by przedstawiać jakąkolwiek wartość.

W latach 90` ubiegłego stulecia, kiedy zacząłęm studiować filozofię i kulturę chińską trafiłem na najbardziej interesującą znajomość w moim życiu. Brałem udział w wykładach prowadzonych przez obecnego mojego nauczyciela i przyjaciela Feng ZhyXiang`a w szkole w Chang Chun i Hangzhou. W tym czasie pracował on nad dokumentacją przybliżającą "ludziom zachodu" kulturę i filozofię jego kraju. Pewnego dnia podczas żmudnych zajęć zapytał mnie czy nie zgodziłbym sie pomóc opublikować części jego prac w Polsce. Trudno jest jednak zgodzić się tak odrazu. Zgodziłem się podjąć zadania poukładania dokumentów w publikację tematyczną, której zakres obejmował charakterystykę chińskich tradyjnych technik TaiChiChuan ChiKung, podstawy kultury i filozofii.

Pracę nad materiałem zaczęliśmy jeszcze w Chinach, jednak sytuacja zmusiła mnie do powrotu do kraju. Podejmowałem kilkakrotnie próby przekładania dokumentacji jednak nie miałem pojęcia co tak naprawdę interesuje przeciętnego człowieka "zachodu"?. Dopiero przyjazd nauczyciela Xiang`a spowodował, że można było ponownie zasiąść do materiałów. Od tego czasu przygotowaliśmy całą dokumentację kompleksowego TaiChi oraz ChiKung. Publikacje w zakresie podstaw filozoficznych i aspektów kulturowych. Postanowiliśmy się jednak skupić nad wydaniem materiałów publicystycznych o przyziemnych "chińskich" sprawach. Dla chińczyka są to istotnie kwestie przyziemne, jednak nas europejczyków ciągle jeszcze interesujące.

Dobieranie zagadnień, sposób ich ujęcia i sam komentarz jest prawie w całości potencjałem Feng ZhyXiang`a. Moje zadanie to przede wszystkim poukładanie dokumentów oraz wzięcie pod uwagę potrzeby naszych czytelników. Przygotowując publikacje staram się dokonać rzetelnej selekcji tego co wydaje mi się ważne wśród materiałów, które opanowałem. Sam umiejętność napisania pracy wszak nie wystarcza, aby uczynić materiał ciekawym, czytelnym i zrozumiałym - szczególnie pisząc po "chińsku". Niemniej czytelnicy, którzy naprawdę pragną dowiedzieć się więcej trafią na masę innych mniej lub więcej udanych wydawnictw.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena