Jak osiągnąć mentalność zwycięzcy w sporcie. W artykuje poruszane są fundamentalne przyczyny hamujące

Data dodania: 2021-06-08

Wyświetleń: 146

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak osiągnąć mentalność zwycięzcy  oraz pewność siebie w sporcie poprzez fundamentalną ewolucję umysłową

 Jak zdobyć mentalność zwycięzcy w sporcie. Bezsprzecznie sport to szczególna dyscyplina gdzie mentalność zwycięzcy i mentalność sukcesu odgrywa znaczącą rolę. W kwestii przygotowania fizycznego między zawodnikami występują często niewielkie różnice. W takich okolicznościach kwestia wspomnianej mentalności zwycięzcy i mentalności sukcesu naturalnie przybiera na znaczeniu szczególnie kiedy mamy do czynienia z rywalizacją o konkretne cele. Czym jest jednak tajemnicza mentalność sukcesu i mentalność zwycięzcy?  Zacznijmy od tego że dla naszego umysłu nie istnieje taki twór, gdyż nie jest on w stanie jej zlokalizować jako cechy. Mentalność zwycięzcy i sukcesu to definicja całego  procesu myślowego zachodzącego w głowie danego zawodnika. Rozpoczynając od oczekiwań, poprzez emocjonalny stosunek do porażki lub sukcesu, kończąc na przekonaniach na temat własnych możliwości i zdolnościach. Te 3 sfery umysłu można uznać za wiodące komponenty mentalności sukcesu i mentalności zwycięzcy.


    Głównym zapalnikiem problemów i ograniczenia potencjału są nieadekwatne zbyt wysokie lub wyimaginowane oczekiwania, które w zespół z błędnymi intencjami odpowiadają za serię problemów. Z jakimi oczekiwaniami i intencjami osoba podchodzi do sportu i rywalizacji determinuje powodzenie lub niepowodzenie, zdolność albo brak zdolności, przeciętność albo bycie wyróżniającym. Zbyt wysokie oczekiwania nieadekwatne do sytuacji oraz niewłaściwe intencje powodują wysoki poziom stresu przeradzający się u niektórych wręcz w paraliżujący.  Przykładowo jeśli zawodnik chciałaby wypaść perfekcyjnie i bezbłędnie, pomimo że brzmi to super, w rzeczywistości dla umysłu jest to kontproduktywne. W rzeczywistości taka osoba bardzo boi się popełniać błędy dlatego chce robić wszystko perfekcyjnie. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego gdyż takie oczekiwania generować będą wysoki poziom stresu wręcz czasami zamykając możliwość wspięcia się na wyższy poziom rozwoju. Podobnie jest z emocjonalną akceptacją porażki. Paradoksalnie im mniejszy jest strach poniesienia porażki tym rzadziej ona występuje oraz szybciej osoba potrafi się podnieść i wyciągać z niej konstruktywne wnioski.
    Idąc dalej przejdźmy do meritum i fundamentalnych przyczyn generowania się procesów myślowych. Tak jak głównym zapalnikiem stresogennym problemów są oczekiwania tak głównym generatorem nierealnych i nieadekwatnych do sytuacji oczekiwań oraz intencji są negatywne przekonania i konstrukcje umysłowe. Negatywne przekonania i konstrukcje umysłowe są paliwem nierealnych oczekiwań. Jeśli sportowiec jest świadomy tego że podczas zawodów jego intencje są niewłaściwe jednocześnie wie jakie powinny być z wypowiedzi lub książek znanych sportowców to bezsprzecznie w jego umyśle znajduje się negatywne przekonanie lub konstrukcja, bardziej jednak prawdopodobne, całe pakiety negatywnych przekonań/konstrukcji które kreują tą destrukcyjne oczekiwanie.


    Fenomenem umysłu jest następujący fakt. Skoro takie negatywne przekonania i konstrukcje mogły w naszych umysłach powstać można je również zneutralizować. Jeśli zneutralizujemy główne negatywne przekonania i konstrukcje umysłowe, które są paliwem tychże niewłaściwych oczekiwań nastąpi korekta całego procesu myślowego i następuje wspomniana w tytule ewolucja umysłowa. Oczekiwania i intencje również ulegają korekcię na bardziej stonowane, a wraz z nimi  spada poziom stresu otwierając lepszy dostęp do kreatywnej części umysłu. Nieskuteczne będzie również przeczytanie setek książek i próba racjonalnego wcielenia właściwych tzw. złotych zasad lub myśli z jednego prostego powodu, umysł nie jest racjonalny, gdyby tak było nie występowało by tyle różnego rodzaju kłopotów natury mentalnej. Dzieje się tak dlatego że szczególnie w sytuacjach stresowych kiedy poziom emocji jest wysoki do gry wchodzą twoje prawdziwe intencje i oczekiwania jeśli są niewłaściwe działają destrukcyjnie na różne elementy Twojego występu sportowego. Tak więc jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest doprowadzić do tego aby te tzw. złote myśli stały się Twoimi własnymi wtedy podczas dużego obciążenia stresowego pozostaną z Tobą. Drogą do tego jest wspomniana ewolucja Twojego procesu myślowego a właściwie identyfikacja i neutralizacja negatywnych przekonań i konstrukcji umysłowych które Ci to uniemożliwiają.

Jak już jesteśmy w temacie negatywnych przekonań i konstrukcji, podam po jednym przykładzie każdej z nich. Negatywnym przekonaniem może być np. jesteś niewystarczająco dobry, zakorzenione głęboko w Twojej podświadomości, generuje procesy myślowe oraz filtruje postrzeganie tego na co się stać a no co nie. Negatywną konstrukcją natomiast może być np. chęć kontrolowania wszystkiego a właściwie strach przed brakiem kontroli. Sama jedna wspomniana konstrukcja potrafi nieźle namieszać w głowie i generować czasami niestworzone procesy myślowe i oczekiwania wywołując spory stres, gdyż w rzeczywistości na więcej rzeczy nie mamy wpływu niż mamy. W zasadzie największy wpływ mamy jedynie na samych siebie i to jeszcze nie do końca gdyż mamy lepsze i gorsze dni także i tego nie możemy na 100% kontrolować. Miało być po jednej :) ale zdradzę jeszcze jedną potężną konstrukcję która ogranicza potencjał wielu sportowców nawet na najwyższym poziomie a zaledwie wąska grupa nie ma z nią problemów dzięki czemu potrafi zachować skupienie i zimną krew nawet w najbardziej stresujących chwilach. Ta konstrukcja to "strach przed stratą" czy punktu, czy bramki lub piłki w grach zespołowych. Silna forma tej negatywnej konstrukcji powoduje destrukcyjne procesy myślowe powodujące zachowania wycofania lub zablokowania a nawet paraliżu fizycznego (oczywiście w przenośni). Osoba zamiast skoncentrować się na czynności sparaliżowana jest strachem który odcina dostęp do jej kreatywnej części umysłu powodując popełnianie błędów.       
    Podsumowując im czystszy umysł dana osoba posiada tym mentalność sukcesu i mentalność zwycięzcy jest bardziej rozwinięta

Licencja: Creative Commons
0 Ocena