Pierwsza - i często również każda kolejna -  wizyta u dziecięcego stomatologa często jednak wiąże się ze stresem. Jak podczas kontroli oswoić najmłodszych z dentystą?

Data dodania: 2021-05-24

Wyświetleń: 126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dziecko u dentysty - jak uniknąć stresu przed adaptacyjną wizytą u stomatologa?

Zęby mleczne, choć nie zostają z nami na zawsze, wymagają odpowiedniego podejścia, regularnej higieny i przede wszystkim - kontroli u stomatologa dziecięcego. To ważne, by były w dobrym stanie - aż do wymiany na zęby stałe. Przyczyni się to do prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji przyszłych zębów.

Kiedy pierwsza kontrola zębów dziecka u dentysty dziecięcego?

Rodzice zdają sobie sprawę, jak ważna jest pierwsza kontrola dziecka u dentysty i że prędzej czy później należy się na nią wybrać. Większość z nich zastanawia się jednak, kiedy. Z dzieckiem do dentysty pierwszy powinno się wybrać między 6 a 12 miesiącem życia. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne.

Jest to idealny czas na wizytę adaptacyjną - nie w celu leczenia, a kontroli zębów i ich prawidłowego rozwoju. Stomatolog dziecięcy na wizycie adaptacyjnej będzie również miał możliwość, by nauczyć rodziców odpowiedniej profilaktyki.

Właściwe dbanie o mleczne zęby pomoże uniknąć ich przedwczesnej utraty. O odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od jego narodzin, a na wizytę kontrolną zgłosić się od momentu, kiedy zaczną wyrzynać się pierwsze zęby mleczne.

Ważne, by z pierwszą wizytą nie czekać do pojawienia się pierwszego bólu. Wizyta adaptacyjna nie może kojarzyć się z bólem, by nie rzutowało to na przyszłe wizyty. Dziecko nie powinno czuć strachu związanego z wizytą, dlatego sporo zależy właśnie od zachowania rodziców. Od samego początku należy wzbudzić w dziecku przekonanie, że wizyta u stomatologa to nic groźnego.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Podczas wizyty kontrolnej dentysta skontroluje u dziecka ogólny stan zębów mlecznych i ich rozwój. Podda ocenie stan szkliwa i odpowie rodzicom na wszystkie nurtujące ich pytania. To ważne, by rodzice dowiedzieli się wszystkiego od specjalisty i poznali zasady profilaktyki próchnicy i wady zgryzu, jak również właściwej higieny i diety.

Regularne wizyty u lekarza stomatologa pozwolą również oswoić malucha z gabinetem, by nie bał się wizyt w przyszłości. Już od początkowych miesięcy życia warto uczyć, że - nawet profilaktyczne - wizyty są bardzo ważne.

Pierwsza kontrola to - oprócz szybkiej oceny stanu uzębienia malucha - przede wszystkim rozmowa rodziców z dentystą. Podczas wizyty stomatolog jest również w stanie dostrzec próchnicę, której nie sposób zauważyć pobieżnie gołym okiem. U niemowląt może pojawić się zjawisko próchnicy butelkowej, która pojawia się na skutek nocnego karmienia.

Gdy dziecko zasypia z butelką w buzi, lub je w nocy i znów zasypia, tworzy to idealne środowisko dla rozwijającej się próchnicy. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest szybkie wyleczenie chorych mleczaków.

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Sama ocena stanu uzębienia po raz pierwszy zajmuje jedynie chwilę. Stomatolog uważnie ogląda zęby i dziąsła, a następnie rozmawia z rodzicami.

Rodzice podczas pierwszej kontroli dowiedzą się dokładnie jak dbać o zęby malucha, na jaką pastę i szczoteczkę najlepiej się zdecydować, ile pasty nakładać przy jednorazowym myciu.

Dentysta opowie również, jakie produkty najlepiej wykluczyć z diety, by zęby były jak najzdrowsze. Sporą rolę odgrywa też długie karmienie piersią - zwłaszcza w nocy.

Jak wybrać gabinet i dentystę przyjaznego dzieciom?

Wybór odpowiedniego gabinetu jest również bardzo istotny. Ważne jest podejście dentysty do najmłodszych oraz atmosfera w gabinecie. Maluch powinien czuć się komfortowo. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena