Co robić, gdy ukruszy nam się ząb? Przede wszystkim nie należy panikować. Każdy ukruszony, a nawet złamany ząb da się wyleczyć. Pierwszym krokiem powinno być niezwłoczne udanie się do lekarza stomatologa. Pomoże on postawić konkretną diagnozę i wskaże nam następne kroki leczenia stomatologicznego. 

Data dodania: 2021-04-14

Wyświetleń: 73

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

OPIS, INFORMACJA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co robić, gdy ukruszy się ząb?

Przyczyny ukruszonego zęba

Choć szkliwo pokrywające ząb jest najsilniejszą tkanką w naszym ciele, nadal może ono ulec uszkodzeniu. W konsekwencji prowadzi to do ukruszenia zęba. Sam ząb może również złamać się na skutek uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych np. upadkiem czy mocnym uderzeniem. Na kondycję zębów mogą mieć również wpływ niektóre schorzenia, jak np. bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami. Prowadzi to do ścierania powierzchni zęba.

Ukruszenie zęba bywa również następstwem niedoborów określonych witamin i minerałów, a także noszenia biżuterii nazębnej, a nawet kolczyki na wardze, języku, czy w policzkach.

Kolejną z przyczyn pęknięcia zęba może być też nieodpowiednia dieta. Do produktów znanych ze swojego negatywnego wpływu na uzębienie należą między innymi twarde cukierki, kawa, chipsy, a oprócz tego napoje energetyczne i alkohol. Bardziej podatne na ukruszenia są również osoby często wymiotujące, czy spożywająca używki.

Powyższe produkty osłabiają zęby, co w konsekwencji może prowadzić do szybszego rozwoju próchnicy. Sama próchnica również niszczy ząb, który jest wtedy narażony na większe ryzyko złamania - nawet podczas gryzienia twardszych produktów.

Ukruszony ząb - czy konieczne jest leczenie?

Podczas konsultacji dentysta zbada, czy konieczne jest leczenie - być może możliwe będzie tylko nałożenie wypełnienie lub kosmetyczna korekcja. By podjąć decyzję o dalszym leczeniu, dentysta powinien zbadać miejsce ukruszenia. Być może koniecznością będzie wykonanie badania rentgenowskiego.

W przypadku dolegliwości bólowych spowodowanych przez złamania czy ukruszenie, można przyjąć leki przeciwbólowe. Pamiętajmy, by w przyukrupadku ułamanego zęba, odkruszony fragment zabrać ze sobą do dentysty. Stomatolog może postarać się powtórnie umieścić ukruszony kawałek w jamie ustnej.

W jaki sposób dentysta leczy ukruszony ząb?

Jeśli ukruszony fragment zęba nie jest duży i nie wymaga natychmiastowego leczenia - decyzja należy do pacjenta. O zalezności od tego, jak duże jest uszkodzenie - ząb można wygładzić lub poddać korekcji kosmetycznej. Inne dostępne możliwości to chociażby licówki i wypełnienia. 

Należy jedynie pamiętać, że gdy uszkodzeniu ulegnie wypełnienie lub ząb sztuczny - trzeba będzie go wymienić.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku złamanego lub pękniętego zęba. W takim przypadku najlepiej zadbać o jak najszybsze - często kanałowe - leczenie zęba, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie. Następnym krokiem jest założenie korony, co pozwoli na przywrócenie wyglądu zęba sprzed złamania.

W przypadku wybitego zęba należy jak najszybciej udać się do dentysty. Reimplantacja odniesie największy sukces, jeśli zostanie wykonana w ciągu pierwszych 30 minut od wybicia - jednak w okresie do dwóch godzin szansa nadal jest duża.

Ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba?

O ostatecznych kosztach zadecyduje stomatolog przy odpowiedniej ocenie stanu ukruszonego zęba. W zależności od rodzaju uszkodzenia, koszt wizyty będzie się różnił. 

W specjalistycznej klinice dentystycznej wykwalifikowany lekarz stomatolog zadba, by - niezależnie od stopnia pęknięcia - zęby wyglądały jak nowe. Pamiętajmy, że szybkie działanie uchroni od większych konsekwencji i, co za tym idzie - pozwoli zmniejszyć koszta zabiegu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona