Jazda pod wpływem alkoholu to wciąż poważny problem w Polsce. Z badań Policji wynika, że pomimo powodowania mniejszej ilości wypadków, świadomość młodych kierowców jest niższa niż u innych grup. Sytuacja ta budzi uzasadniony niepokój i wywołuje stałą potrzebę uświadamiania społeczeństwa.

Data dodania: 2021-01-26

Wyświetleń: 227

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

NOTATKA PRASOWA - INFORMACYJNA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy młodzi kierowcy piją więcej? - Alkohol a jazda samochodem

Świadomość młodych kierowców w liczbach

Według tych samych badań, młodzi kierowcy powodują stosunkowo niewiele incydentów drogowych z udziałem alkoholu - bo 20% ze wszystkich (26% z winy osób w wieku 40-59 lat, a aż 43% wynika z winy kierowców w wieku 26-39 lat). Statystyki te nie powinny jednak budzić entuzjazmu. 

Zastanawiający jest stosunek ilości wypadków młodych i tych nieco starszych kierowców. Czy wynika z niego, że najniebezpieczniejsi kierowcy to ci, którzy nieuświadomieni za młodu, z wiekiem nabywają brawury i częściej siadają za kółko po alkoholu? To, że młodzi kierowcy nie powodują wypadków, nie oznacza, że wraz z doświadczeniem nie nabiorą śmiałości i w przyszłości nie zaleje nas kolejna fala pijanych kierowców. Wiedza młodych kierowców jest zaskakująco niewielka - i aż 50% z nich się do tego przyznaje.

Młody kierowca - jaki jest według badań?

Według Ustawy o kierujących pojazdami, młody kierowca to osoba do 26 lat lub posiadająca prawo jazdy do 3 lat od zdania egzaminu na prawo jazdy. W badaniach społecznych, mianem młodego kierowcy zwykle określa się osoby w przedziale wiekowym od 18 do 22 lat i to właśnie co druga osoba z tej grupy nie wie, jak długo musi odczekać po wypiciu alkoholu, aby prowadzić pojazd w stanie pełnej trzeźwości.

Wyniki badań nie rokują pozytywnie. Jednoznacznie wynika z nich, że młodzi kierowcy w swoich odpowiedziach najczęściej skupiali się na uniknięciu odpowiedzialności za jazdę samochodem po pijanemu. 

Równie nisko wypadła wiedza młodych kierowców dotycząca konsekwencji prawnych za prowadzenie po alkoholu. Ich świadomość wpływu alkoholu na organizm człowieka jest niewielka, dlatego należy nieustannie uświadamiać o konsekwencjach, jakie wywołuje picie alkoholu.

Jazda po pijaku - niebezpieczeństwo nie tylko dla Ciebie

Jazda po pijaku jest skrajnie niebezpieczna. Naraża życie i zdrowie, nie tylko kierowcy, lecz również pieszych, pasażerów i kierowców innych pojazdów. Prowadzenie samochodu wymaga całkowitego skupienia, ponieważ w jej czasie należy wykonywać jednocześnie wiele czynności: zachowywać stałą czujność, szybko podejmować decyzje i manewry w oparciu na nieustannie zmieniających się warunkach i informacjach z otoczenia. 

Badania wskazują jasno - wypicie nawet jednego piwa uniemożliwia bezpieczną jazdę. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego rośnie wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi. Od 0,5 promila wzrasta dwukrotnie, a od 1,5 promila aż do 36 razy.

Na podwójnym gazie - kara za jazdę po alkoholu

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu mogą być poważne. Polskie prawo określa dwa niedozwolone stany, podczas których nie powinno prowadzić się pojazdów. Pierwszy z nich, określany jako stan po spożyciu, mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila. Osoba, która w wydmuchiwanym powietrzu posiada 0,19999 promila, mieści się w grupie osób mogących prowadzić. Powyżej 0,5 promila alkoholu to stan nietrzeźwości

Zgodnie z prawem, w sytuacja prowadzenia samochodu (i innych pojazdów mechanicznych) po spożyciu alkoholu, grożą:

  • grzywna
  • ograniczenie wolności,
  • kara więzienia,
  • zakaz prowadzenia pojazdów,
  • kary pieniężne (nawet do 60 000 zł). 

Piłeś? Sprawdź, czy możesz wsiąść za kierownicę

Przestrzegamy: niezależnie w jakim wieku jesteś, przed wyruszeniem w trasę, sprawdź, czy jesteś całkowicie trzeźwy. W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że już po jednej godzinie od wypicia piwa można wsiąść za kierownicę. Prawda jest taka, że aby organizm mógł spalić 30 g czystego alkoholu (50 g wódki, kieliszka wina lub butelki piwa), potrzebuje średnio 3 godzin.

Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu pojazdu, należy poddać się badaniu alkomatem. Gdzie? Opcji jest naprawdę wiele - od komisariatu policji i stacji benzynowych, poprzez darmowe testy alkoholowe do kupienia w aptece, aż po prywatną przychodnie leczenia alkoholizmu.

W wypadku obecności alkoholu w wydychanym powietrzu i pilnej potrzebie prowadzenia samochodu, poddać się można profesjonalnemu detoksowi alkoholowemu.

Kroplówka na kaca usuwa toksyny alkoholowe z organizmu, dostarczając jednocześnie niezbędnych witamin, minerałów i elektrolitów poprawiających stan osoby z syndromem dnia wczorajszego. 

Należy pamiętać, że kierowca samochodu odpowiada zawsze o więcej niż jedno życie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena