Maszyny budowlane to urządzenia wykorzystywane do prac budowlanych. Są stosowane na każdym etapie prac i ułatwiają pracownikom fizycznym wykonywanie codziennych zadań podczas robót. Które maszyny są najbardziej przydatne?

Data dodania: 2021-01-07

Wyświetleń: 112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Które maszyny budowlane są najbardziej przydatne na budowie?

Podstawowe maszyny budowlane:
Koparka, ładowarka, lub koparko-ładowarka, spycharka, wywrotka, a także walec i ubijarka.

Są one przeznaczone do robót ziemnych. Osoba obsługująca maszyny musi mieć odpowiednie uprawnienia, a sprzęt musi być sprawny i zgodny ze wszystkimi normami. Ale nie zawsze korzysta się z tych maszyn. Zależy to od rodzaju terenu, materiałów, z których będzie budowany budynek, oraz od wielkości planowanego obiektu.

Do wykopania fundamentów, kanalizacji, szamba niezbędna jest koparka. Wyróżniamy koparki jednonaczyniowe i wielonaczyniowe. Koparki jednonaczyniowe przystosowane są do pracy w trybie przerywanym, gdzie występują przerwy na przeniesienie naczynia z urobkiem, opróżnianie i powrót do dalszego kopania.

Natomiast koparki wielonaczyniowe pracują w cyklu ciągłym. Koparko-ładowarka to również przydatny sprzęt, który można wyposażyć w dowolny osprzęt, np. widły paletowe, dzięki którym z łatwością przeniesie się ciężkie materiały.

Wywrotki są wykorzystywane do dostarczenia lub wywożenia materiałów.

Spycharki używane są do wykonywania wykopów, transportowania urobku na niewielkie odległości, a także do zagęszczenia podłoża czy profilowania terenu. Używa się ich również do karczowania krzewów.

Betoniarki to maszyny budowlane służące do mieszania cementu, żwiru, wody i piasku w celu uzyskania betonu. Betoniarki dzielimy na kielichowe o mniejszej pojemności stosowane przy pracach remontowych i na betoniarki bębnowe o większej pojemności stosowane przy budowach.

Pozostałe ważne maszyny budowlane:
Do prac budowlanych mogą przydać się również zagęszczarki, młoty wyburzeniowe, agregaty prądotwórcze. Ponadto firmy, które zajmują się budową mogą nabyć najbardziej przydatne im maszyny, wówczas, gdy ich zakup i eksploatacja będą korzystne finansowo, a pozostałe wypożyczyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona