Ekspres do kawy to w dzisiejszych czasach bardzo popularne urządzenie, które znaleźć można w wielu polskich domach. Pozwala na parzenie pysznych i zróżnicowanych rodzajów kaw prosto i bez konieczności posiadania jakichkolwiek baristycznych umiejętności. Jednak by ekspres mógł służyć długo, konieczne jest odpowiednie o niego dbanie. Jak czyścić ekspres do kawy?

Data dodania: 2020-12-04

Wyświetleń: 111

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyszczenie ekspresu do kawy

Automatyczne czyszczenie ekspresu do kawy

Zacząć należy od tego, że wiele nowoczesnych modeli ekspresów posiada szereg funkcji, które pozwalają na zautomatyzowanie procesów czyszczenia i konserwacji urządzenia. Dzięki temu użytkownik potrzebuje poświęcać ekspresowi zdecydowanie mniej czasu, a jakość parzonej kawy będzie zawsze równie wysoka. Automatyczne czyszczenie wymaga jedynie wrzucenia odpowiedniej dla danego modelu tabletki czyszczącej, a ekspres sam już zadba o dokładne mycie i płukanie, pozbywanie się resztek zmielonej kawy, osadu i innych zanieczyszczeń.

Zdecydowane najbardziej poleca się używanie tabletek czyszczących rekomendowanych przez producenta. Dzięki temu mamy zawsze całkowitą pewność, że ich skład odpowiada potrzebom posiadanego przez nas sprzętu, dzięki czemu ekspres będzie wyczyszczony idealnie. Należy wiedzieć, że używanie nieodpowiedniego preparatu czyszczącego może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Bardzo często prowadzi do niedokładnego mycia, co w dużej mierze skraca jego żywotność.

Czyszczenie i konserwacja ekspresu krok po kroku

Czyszczenie ekspresu powinno być wykonywane regularnie, z częstotliwością zależną przede wszystkim od intensywności użytkowania. W zdecydowanej większości ekspresów domowych porządne czyszczenie raz w tygodniu powinno być całkowicie wystarczające. Jeżeli robimy to zbyt rzadko, to najczęściej skutkuje to pogorszeniem smaku parzonej kawy.

Przede wszystkim ekspres trzeba czyścić zgodnie z instrukcją użytkowania. Poszczególne czynności zależą oczywiście od budowy urządzenia. W większości modeli czyszczenia wymaga w pierwszej kolejności blok zaparzający. W modelach posiadających wbudowany młynek również on powinien być regularnie oczyszczony z resztek kawy. Należy też pamiętać, że ekspres do kawy, tak samo, jak każde inne urządzenie z czasem się po prostu zużywa. Warto więc obserwować sprzęt. Kiedy zaobserwujemy jakiekolwiek nieprawidłowości w jego działaniu, należy odwiedzić serwis ekspresów, w celu jego regeneracji.

Dlaczego czyszczenie ekspresu do kawy jest konieczne?

Regularne czyszczenie jest nieodzowne przede wszystkim dlatego, że pozwala to znacznie zwiększyć żywotność urządzenia. Dzięki temu ekspres będzie mógł nam służyć zdecydowanie dłużej. Jeżeli proces czyszczenia powtarzany jest z odpowiednią regularnością, to nie zajmuje dużo czasu. Natomiast kiedy doprowadzimy do powstania dużych zabrudzeń, czyszczenie ekspresu będzie wymagało sporo pracy. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsza różnica to jednak smak kawy. Ekspres regularnie czyszczony robić będzie kawę zdecydowanie lepszą niż urządzenie nawet najwyższej jakości, ale zaniedbane.

Licencja: Creative Commons