Awaria silnika sama w sobie jest kosztowna i może nadszarpnąć budżet. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób kupować części do silnika tak, by nie przepłacić oraz nie zaszkodzić samochodowi. Warto mieć na względzie, że poszczególni producenci mogą stosować własną politykę cenową. Oznacza to, że identyczna część do różnych modeli pojazdów może mieć różną cenę. Na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 2020-12-04

Wyświetleń: 82

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Części do silnika - jak szukać, by nie przepłacić?

Oznaczenie na części

Części oryginalne, pochodzące od sprawdzonych dostawców, a także znajdujące się w pojeździe od nowości, posiadają swoje numery. Przy zakupie niezbędnych samochodowych komponentów należy posługiwać się tym numerem w celu uzyskania odpowiedniej części. Jednak uwaga - zdarzają się sytuacje, że producenci z różnych względów wycofują daną część ze sprzedaży pod określonym numerem i - po wprowadzeniu do niej większych lub mniejszych zmian - sprzedają pod nowym numerem. W takiej sytuacji przydatna może okazać się książka pojazdu, na podstawie której sprzedawca z reguły jest w stanie dobrać odpowiedni komponent.

Jeśli chodzi o zakup części zamiennych, niekiedy jest to niemożliwe. Zdarzają się sytuacje, w których producent zadbał o to, by określone części były zastrzeżone - i w takiej sytuacji nie warto ryzykować kupna zamienników - może to bowiem prowadzić do uszkodzenia silnika.

Jak dobrać części do silnika?

Dopasowanie poszczególnych elementów do samego silnika jest również bardzo istotne. Kiedyś producenci montowali identyczne urządzenia w tym samym modelu samochodu, jednak na chwilę obecną wersji tych może być nawet kilkanaście. Dlatego też, tak istotne jest wspomniane wyżej dokupowanie części z uwzględnieniem numeru seryjnego znajdującego się na konkretnym komponencie.

Oprócz tego, podczas zakupu części do silnika należy wziąć pod uwagę również jedo pojemność, moc, a także rocznik. W niektórych markach nie istnieje możliwość nabycia zamienników - i należy korzystać z oryginalnych części. Próba wymiany ich na nieoryginalne komponenty może być bardzo niebezpieczna dla silnika, dlatego też należy dokładnie dopasować część do pojazdu. W razie wątpliwości, w wielu specjalizujących się w sprzedaży części silnikowych punktach można poprosić o poradę pracownika.

Licencja: Creative Commons