Każdy użytkownik szos nie tylko polskich, ale i europejskich korzystał chociażby raz z takich urządzeń jak nawigacja, wideo rejestrator czy też antyradar. W niektórych krajach  są zakazane całkiem, w niektórych używanie ich jest ograniczone. Zapraszam do zapoznania się z najpopularniejszymi kierunkami podróży.

Data dodania: 2020-08-07

Wyświetleń: 429

Przedrukowań: 3

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawigacja, wideo rejestrator i antyradar w wypożyczonym samochodzie.

Niemcy

 

W Niemczech używanie wideorejestratora w sumie nie jest zakazane, jeżeli będziemy używać go zgodnie z przeznaczeniem. Nie jest zabronione rejestrowanie trasy, innych pojazdów pod warunkiem, że robimy to na własny użytek. Jednym słowem, nie można udostępniać publicznie nagranego materiału bez zgody osób na nim się znajdującym. Za niestosowanie się do tej zasady grozi grzywna nawet 300 tys. euro!

 

Używanie nawigacji w Niemczech jet dozwolone, ale z pewnym ograniczeniem. Otóż aplikacje nie mogą posiadać funkcji wskazującej fotoradary. Antyradar jest bezwzględnie zakazany, a korzystający z tej funkcji mogą narazić się na spory mandat w wysokości 75 euro!

 

Polska

 

Polska bardzo łagodnie podchodzi do tego tematu. Samo posiadanie jak i nagrywanie jest dozwolone na własny użytek czy też jako forma dowodu popełniania przestępstwa (lub udowodnienia swojej niewinności). Zazwyczaj zabronione jest udostępnianie nagrań z wizerunkami innych osób, jeżeli nie wyrażą na to zgody. Zabronione jest również udostępnianie tych nagrań w przypadku, kiedy można zidentyfikować użytkownika za pośrednictwem innych detali, np. tablicy rejestracyjnej.

 

Jeżeli chodzi o nawigację i antyradar to w Polsce nie jest to zabronione. Można korzystać z tych urządzeń pod warunkiem, że są zamontowane w taki sposób, aby nie utrudniały widoczności kierowcy.

 

 

Francja

 

Francja posiada specyficzne przepisy. Nie można używać żadnych urządzeń elektronicznych, które znajdują się w zasięgu wzroku kierowcy. Wyjątkiem jest tutaj jedynie nawigacja GPS. Tak więc za umieszczenie wideorejestratora na przedniej szybie lub gdziekolwiek indziej można otrzymać mandat w wysokości 6 tys. euro. Również posiadanie antyradaru jest zakazane. Za korzystanie z urządzenia, które podaje lokalizację fotoradarów można narazić się na grzywnę w wysokości 1500 euro.

Wypożyczając samochód warto się zainteresować, jakie urządzenia elektroniczne są w jego wyposażeniu. Niewiedza nie zwalnia z przestrzegania prawa zwłaszcza, jeżeli chcemy wypożyczyć auto w celu podróży po różnych krajach europy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena