W każdym państwie nie ważne jak duże ono by było obowiązują konkretne regulacje. Przepisy drogowe w Niemczech są dość specyficzne i wybierając się w podróż po tym kraju warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Pomoże to uchronić się od wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Data dodania: 2020-07-28

Wyświetleń: 411

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisy drogowe w Niemczech - co warto wiedzieć

Wyposażenie pojazdu

Pierwszą ważną kwestią jest wyposażenie pojazdu. Warto o to zadbać przed rozpoczęciem podróży. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą: trójkąt ostrzegawczy, apteczka (z aktualną datą ważności), kamizelka odblaskowa (jest obowiązkowa tylko dla kierowców zawodowych). W odróżnieniu od przepisów polskich nie ma obowiązku posiadania gaśnicy, choć warto się w nią zaopatrzyć.

Najważniejsze regulacje:

  • w Niemczech dozwolone jest prowadzenie samochodu po alkoholu. Maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu to 0,5 ‰. Jeżeli kierowca nie posiada uprawnień więcej niż dwa lata albo nie skończył 21 roku życia to w takim przypadku obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.
  • zielone strefy (Umwelt Zone ) - w niektórych obszarach na terenie Niemiec zostały wprowadzone tzw. zielone strefy. Wjazd do takiej strefy jest możliwy tylko dla samochodów, które posiadają specjalną naklejkę określającą emisję spalin. Złamanie zakazu wjazdu do takiej strefy wiąże się z surowym mandatem a nawet koniecznością skorzystania z auto lawety.
  • jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę nie jest nakazana, ale jest zalecana. Obowiązek ten nastaje w momencie, kiedy przychodzi wieczór i spada widoczność pod przykrywką nocy.
  • piesi i rowerzyście w miastach mają bezwzględne pierwszeństwo.
  • Za przekroczenia prędkości jak i za jazdę na czerwonym świetle przewidziane są surowe mandaty, włącznie z odebraniem prawa jazdy na określony czas.

Przepisy drogowe w Niemczech nie należą do najbardziej rygorystycznych w całej Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że do piratów drogowych podchodzi się łagodnie. I tak na przykład po odebraniu prawa jazdy na rok, trzeba przechodzić badania i testy zdolności do bycia kierowcą (zwłaszcza w przypadku, kiedy dokument został zabrany za przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu). Podobna sytuacja występuje w momencie stłuczki. Jeżeli dojdzie do stłuczki czy też do zarysowania innego auta, a w pobliżu nie ma drugiego kierującego - należy wezwać policję. Próba załatwienia sprawy na własną rękę może być potraktowana jako ucieczka z miejsca wypadku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena