Biorąc pod uwagę fakt, że popularność wypożyczalni samochodów ciągle wzrasta, warto się zastanowić jak dokonać takiego wypożyczenia z głową. Otóż nie można patrzeć tylko na to, co dzieje się w momencie wypożyczenia. Należy patrzeć całościowo na sam przebieg okresu wypożyczenia jak i na to, co będzie się działo w momencie zdawania samochodu.

Data dodania: 2020-07-27

Wyświetleń: 505

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim wypożyczysz samochód

Przed wypożyczeniem

Zanim udamy się do wypożyczalni warto zasięgnąć opinii o tym, jakie dokumenty będą potrzebne, aby móc wypożyczyć pojazd. Zazwyczaj jest to dowód osobisty oraz ważne prawo jazdy. Często w warunkach wypożyczalni ważny jest również wiek kierowcy. Takim standardem stało się to, że minimalnie wynosi on 21 lat. Oczywiście różne wypożyczalnie mogą mieć swoje inne, odmienne zasady.

Oczywiście każda wypożyczalnia samochodów wymaga podpisania umowy wynajmu. Jest to rzecz naturalna. Nikt przecież nie wypożyczy samochodu na „słowo”.

W umowie powinny być zawarte konkretne elementy. Warto jest zwrócić uwagę na limit kilometrów. Niektóre z wypożyczalni nie mają takich limitów. Co jednak w przypadku, jeżeli będziemy chcieli pokonać dużą trasę i nie zmieścimy się w limicie? Taką sytuację powinna wyjaśniać umowa.

Kolejnym elementem jest zwrócenie uwagi na to, czy samochód jest zatankowany do pełna. Jest to dość istotne patrząc w przyszłość, gdyż samochód należy również zwrócić z bakiem zatankowanym do pełna.

Najważniejszą kwestią jest jednak ubezpieczenie. Konieczne jest zapoznanie się jakie ubezpieczenie obowiązuje. W przypadku jeżeli chcemy przekroczyć granicę a samochód posiada ubezpieczenie tylko na terenie kraju – należy dokupić samemu polisę. W przypadku nie posiadania jej poza granicami kraju narażeni jesteśmy na poniesienie kosztów. Po pierwsze wypożyczalnia może nałożyć karę finansową. Po drugie w przypadku jakiejkolwiek kolizji poniesiemy koszty finansowe związane z brakiem ubezpieczenia (np. koszty naprawy nie tylko wypożyczonego auta ale i również drugiego, które brało udział w kolizji).

Zwrot samochodu

Kiedy wszystko przebiegło po naszej myśli, należy w określonym w umowie terminie dokonać zwrotu auta. Tutaj ważne są dwie kwestie. Po pierwsze samochód należy zwrócić z pełnym bakiem (tak, jaki był stan w momencie odbioru samochodu). Po drugie pojazd nie może być w żaden sposób uszkodzony. Istotne jest podpisanie protokołu oddania samochodu. Określa on wszystko co jest istotne, czyli chociażby kwestię paliwa i braku jakichkolwiek uszkodzeń. Pojazd należy również oddać czysty i posprzątany. W innym przypadku zostaniemy obciążeni kosztami sprzątania.

Wielu klientów mimo wszystko decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy. Uchroni to przed stresem w przypadku kiedy dojdzie do niespodziewanego zdarzenia i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów, które zostaną dodane do wynajmu.

Ciekawym rozwiązaniem, które stosują również klienci jest zabezpieczenie się w momencie wynajmu poprzez dokonanie dokumentacji zdjęciowej wynajmowanego samochodu. Zarówno wnętrza auta jak i jego zewnętrznych części. Jest to dodatkowy dowód w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieporozumień.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena