W każdym zawodzie można wskazać pewne elementarne umiejętności – taki „zestaw podstawowy”, który po prostu trzeba opanować, jeśli chce się osiągać szczyty. W pracy programisty taką umiejętnością jest programowanie w Javie.

Data dodania: 2019-11-29

Wyświetleń: 821

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Java – język, który musi znać każdy programista

Kurs nie tylko dla początkujących

Utarło się, że Java z wielu powodów jest zwykle pierwszym, najbardziej podstawowym językiem, którego uczą się programiści. To fakt – Java jest uniwersalna i w dużej mierze ułatwia później wdrożenie się w inne języki, ale przede wszystkim tak już jest, że programowanie w Javie przydaje się także ekspertom piszącym programy w innych językach. Po prostu czasem pewne rozwiązania poboczne wygodniej napisać w Javie. I oczywiście – warto, będąc początkującym – nauczyć się właśnie tego języka, ale z drugiej strony, mając w dłoni mistrzostwo Pythona czy C, też dobrze jest doszkolić się akurat z Javy.

Umiejętności, które mają przyszłość

Rozbudowany kurs Java pozwala zdobyć naprawdę potężne supermoce. To już nie jest zabawa w hello world ani kalkulatory, tylko kwestia pisania skryptów dla najpotężniejszych serwisów internetowych – choć często ich podstawa napisana jest w innych językach, bez Javy ani by nie wyglądały, ani nie działały tak, jak powinny. Żeby zdać sobie sprawę z tego, że często właśnie ten pozornie najprostszy język otwiera programistom drzwi do kariery, warto przede wszystkim uświadomić sobie, że napisanie funkcjonalnego programu w tym języku wymaga znajomości wielu dodatkowych zagadnień. Z najpopularniejszych obecnie można wymienić choćby framework Spring czy bibliotekę Hibernate. Ich opanowanie to już nie jest bułka z masłem, tylko całkiem realne wyzwanie.

Czy można się nauczyć Javy bez kursu?

Kursy Javy nie są tanie, więc wiele osób wolałoby ominąć etap inwestycji i nauczyć się samodzielnego programowania. Nie oszukujmy się jednak – o ile można w ten sposób opanować absolutne podstawy języka, to o osiągnięciu poziomu, który pozwoli na napisanie choćby umiarkowanie użytecznego programu, można tylko pomarzyć. W zależności od stopnia złożoności kursy trwają od nieco ponad 400 do nawet 600 godzin. Jeśli tyle czasu zajmuje nauka pod okiem doświadczonego instruktora, łatwo sobie wyobrazić, ile mogłaby trwać bez jego wsparcia. To ogrom pracy, której efekty wcale nie są gwarantowane i dlatego kurs, choć drogi, jest naprawdę konieczny na pewnym etapie rozwoju zawodowego każdego programisty.

Wybierasz kurs Javy? Pamiętaj o tym!

Czas trwania kursu w przybliżeniu pozwala wyobrazić sobie, jak wiele zagadnień będzie poruszanych, ale na tym nie kończą się kryteria wyboru szkolenia. Warto, poświęcając często nawet kilkanaście tysięcy złotych, zastanowić się nad tym, jak w realny sposób kurs programowania w Javie pomoże w karierze programisty. Czy na etapie szkolenia powstaną już projekty, którymi będzie można otworzyć albo wzbogacić portfolio? Czy jakaś część kursu będzie poświęcona pracy nie na abstrakcyjnych przykładach, ale case’ach z rzeczywistości? W niektórych kursach autorzy zawierają też moduły poświęcone na przykład metodologii Scrum, która – choć bezpośrednio z programowaniem związana nie jest – na pewno pojawi się w życiu programisty. Czasem program obejmuje też zajęcia wspomagające znalezienie pracy u najlepszych pracodawców. To wszystko razem sprawia, że absolwent kursu wychodzi z niego nie tylko bogatszy w wiedzę stricte związaną z programowaniem, ale już z pewnym bagażem praktycznych umiejętności docenianych przez pracodawców. I, prawdę mówiąc, taki kurs wydaje się lepszym wyborem niż samo szkolenie z języka programowania, po którym programiście nadal trudno będzie się odnaleźć w realiach rynku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena