Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce to niezwykłe miejsce, gdzie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Wspaniała miejsca architektura, muzea, miejsca w których można odpocząć od codziennego zgiełku, ale także całkiem nieźle się zabawić. Kraków to miasto, w którym codziennie można odkrywać coś nowego.

Data dodania: 2019-11-08

Wyświetleń: 484

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy Kraków docenia te zabytki?

Niewiele osób wie o tym, że Kraków jest jednym z najważniejszych miejsc na imprezowej mapie Polski. Mnogość klubów, pubów oraz miejsc w których można przetańczyć całą noc jest ogromna, a niemal w każdym sezonie pojawiają się nowe intrygujące miejsca. Wielu miłośników dobrej zabawy doskonale wie, który lokal wybrać w dany dzień tygodnia. Czasem najlepsze imprezy odbywają się w okolicach centrum, ale zdarza się również, że to Kazimierz tętni gorącym nocnym życiem. Kraków i jego zabytki to przede wszystkim Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki. Jednak nocą, miasto zamienia się w strumień ludzkich ciał, które poszukują miejsc idealnych do dobrej zabawy. Weekendy w okolicach krakowskiego rynku to już legendy. Ludzie tańczący na ulicach, promotorzy namawiający do skorzystania z atrakcyjnych obniżek drinków i głośny gwar – tak właśnie wyglądają piątkowe i sobotnie noce w Krakowie. Co ciekawe, nie tylko Polacy pokochali Kraków jako miejsce do imprezowania. W klubach spotyka się coraz większe grupy Anglików, Hiszpanów, Włochów czy Amerykanów.

Miasto dla wyrozumiałych i cierpliwych

Kraków dla wielu to wymarzone miejsce do życia, pełnie starodawnego uroku, ale posiadające wiele ciekawych perspektyw w zakresie studiów czy kariery. Dużo jest w tym prawdy, jednak każdy, kto spędził w tym mieście więcej czasu wie, że w przeczystości jest to trudne i wymagające miasto. Kraków i jego zabytki fascynują wielu turystów, przez co ciągle ma się wrażenie, że w tym mieście jest po prostu zbyt wielu ludzi. Komunikacja miejska potrafi być uciążliwie przeludniona, nie mówiąc już o standardowych korkach każdego dnia. Nawet doświadczeni kierowcy nienawidzą przejeżdżać przez centrum miasta w godzinach szczytu, choćby przez wzgląd na strefowy podział miejsc parkingowych. Przez to, często zaparkowanie w okolicach centrum graniczy z cudem. Faktem jest również to, że Kraków nigdy nie śpi. Ci, których spotkało szczęście w postaci mieszkania przy rynku, na pewno nie są z tego w pełni zadowoleni. Codzienny gwar, który nie ustaje nawet w godzinach nocnych jest nużący i z czasem staje się nie do zniesienia. Wielu wesołych imprezowiczów, włączając w to zagranicznych turystów nie szanuje zabytków, spokoju publicznego itp. przez co policja oraz straż miejsca każdej nocy mają ręce pełne roboty.

krakwatrakcje
 

Żak na żaku, żakiem pogania

Turyści, którzy odwiedzają Kraków, widząc tłumy ludzi, którzy przez cały dzień przebiegają przez centrum miasta myślą o tym, że Kraków musi być naprawdę tłumnie odwiedzany. Prawdą jest jednak, że znaczna część osób mieszkających w Krakowie to studenci. Od wieków już krakowskie uczelnie cieszyły się ogromną popularnością. Warto również dodać, że mówimy o mieście z ogromną ofertą edukacyjną, nie tylko publiczną, ale również prywatną. Młodzi ludzie studiują dziennie, zaocznie, wieczorowo. Studenci dzienni często również pracują, przez co rynek pracy w Krakowie jest bardzo mocno nasycony. Przez wieki oczywiście dużo się zmieniło, tym samym zmienił się również typ studenta. Najczęściej są to osoby z małych miasteczek, które chcą uzyskać dyplom renomowanej uczelni, aby mieć możliwość lepszego startu na rynku pracy. Prawdą jest również to, że studenci nie mają prawa nudzić się w Krakowie. Koncerty, kina, puby, dyskoteki to wszystko wypełnia im wolny czas i sprawia, że będą z melancholią wspominać czas studiów. Również wszechobecne zniżki dla studentów ułatwiają im dostęp do wielu usług, które nie należą jednak do najtańszych. Studenci kochają Kraków, wielu z nich po studiach szuka pracy właśnie tam, ponieważ nie wyobrażają sobie rozstania z miastem, które dało im tak wiele.

Ukryte ciekawostki

Miasto, które uwielbiają turyści wielu jawi się jako rynek, Wawel, Kościół Mariacki i Kazimierz. Nie każdy wie, że Kraków posiada wiele cudownych miejsc, które są nieco ukryte przed tradycyjnymi turystami. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest dzielnica Podgórze, w której ukryty jest jeden z krakowskich kopców. Kopiec Kraka, bo o nim mowa, to niewielkie wzniesienie, z którego możemy zobaczyć niemal całą panoramę Krakowa. Dodatkowo zaraz za nim znajduje się kamieniołom, który możemy podziwiać nie tylko z góry, ale również z bliska. Kraków i jego zabytki to również miejsca, które są ostoją przyrody w centrum miasta. Na pewno takim miejscem jest zalany kamieniołom, tzw. Zakrzówek. Przede wszystkim miejsce to zainteresuje tych, którzy uwielbiają nurkowanie. Pod wodą znajduje się wiele ciekawych zatopionych przedmiotów, takich jak starodawne samochody i sprzęty budowalne. Jeżeli jednak nie przepadamy za eksplorowaniem podwodnych miejsc, świetnie spędzimy czas na zielonych skałkach, z których będziemy mogli podziwiać zalany kamieniołom. W tym miejscu, może się nawet wydawać, że wcale nie jesteśmy w jednym z najbardziej gwarnych i głośnych miast Polski. Na wspomnianym wcześniej Podgórzu znajduje się również jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych parków Krakowa. Park Bednarskiego usytuowany jest również w starym kamieniołomie, dzięki czemu w lecie, zawsze jest tam chłodno, natomiast zimą, temperatura tam jest nieco wyższa, niż w pozostałej części dzielnicy. Kamieniołom, który otacza park, sprawia, że miejsce to wydaje się zupełnie odrealnione, ciche i bardzo melancholijne.

Krakwniezwykle

 

Kraków i jego okolice

Małopolska turystycznie najczęściej kojarzy się z Krakowem, jednak jeżeli mamy odpowiednio dużo czasu i chęci, warto zwiedzić również jego okolice. Przede wszystkim warto zobaczyć Lanckoronę, miasteczko w którym zatrzymał się czas. Miejsce ukochane przez Marka Grechutę, jest maleńką miejscowością, której zwiedzenie nie zajmie nam więcej czasu niż jeden dzień. Zabytkowa architektura oraz mentalność ludzi jest zachwycającą odmianą od codziennego, głośnego chaosu w jakim przyszło nam współcześnie żyć. Możemy również zwiedzić ruiny zamku oraz przejść się Aleją Zakochanych, która chyba wiosną wygląda najbardziej uroczo. Każdy, kto szuka miejsca w którym można odpocząć od codziennej bieganiny, pooddychać świeżym powietrzem oraz zjeść pyszne lody na niewielkim rynku, z pewnością nie będzie chciał wracać do żadnego z miast. Czas się tam zatrzymał dla każdego, zwłaszcza dla turystów, którzy szukają natchnienia, spokoju oraz czasu tylko dla siebie. Równie ciekawym miejscem jest Park Ojcowski, który najpiękniej wygląda jesienią. Ci, którzy uwielbiają spacerować oraz mieć kontakt z przyrodą zakochają się w tym cudownym miejscu. Cała Jura Krakowsko – Częstochowska jest miejscem dla ludzi, którzy doceniają naturę oraz jej piękno. Skałki, które spotkamy np. w Zabierzowie na pewno ucieszą miłośników jaskiń oraz amatorskich wspinaczek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena