Podatnikami podatku od towarów i usług są przedsiębiorcy, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza, która podlega podatkowi VAT związana musi być z produkcją, handlem, usługami, rolnictwem lub wolnym zawodem.

Data dodania: 2019-10-29

Wyświetleń: 587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W przedsiębiorstwie najczęściej wykorzystuje się towary, wartości niematerialne i prawne, licencje, koncesje, a także prawa do wynalazków oraz wzorów użytkowych.

Opodatkowaniu VAT podlega między innymi czynność taka, jak odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów. 

Dotychczas wszelkie dokumenty księgowe składane były w sposób tradycyjny, czyli w wersji papierowej. Od momentu stworzenia Jednolitych Plików Kontrolnych procedury urzędowe uległy znacznemu usprawnieniu i ułatwieniu. Zamiast kilku lub kilkunastu formularzy składanych bezpośrednio do urzędu możliwe jest przesłanie jednego pliku JPK bez wychodzenia z domu. W rezultacie zarówno urzędy, jak i podatnicy nie ulegają obciążeniu, a wszelkie faktury i dokumenty są pod stałą kontrolą

Dotychczas, zgodnie z prawem rozliczanie podatku od towarów i usług wymagało składania co miesiąc dwóch oddzielnych dokumentów: plików JPK_VAT oraz deklaracji VAT_7. 

Ministerstwo Finansów w celu zmniejszenia obowiązków sprawozdawczych w podatkach  pracuje nad wprowadzeniem projektu nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji Podatkowej.

Nowa, rozbudowana struktura zastąpi obydwie formy i w efekcie przyjmie postać jednego pliku zawierającego zarówno część deklaracyjną i ewidencyjną. Dane zawarte w pliku pozwolą na bardziej efektywną weryfikację prawidłowości rozliczeń poprzez fiskus.  

Jeżeli ustawa wejdzie w życie i spełni oczekiwania przedsiębiorców to od 2020 roku zamiast wysyłania dwóch plików elektronicznych podatnik przesyłać będzie jeden arkusz z ewidencją. Deklaracja VAT w formie nowego pliku JPK_VAT nie będzie jednak dotyczyć każdego podatnika. Obowiązek składania w takiej formie danych rachunkowych obejmować będzie na razie wyłącznie dużych przedsiębiorców. 

Właściciele podmiotów gospodarczych, którzy zarejestrowani są jako czynni podatnicy VAT znacznie minimalizują czas przeznaczony na rzetelne przygotowanie, weryfikację oraz wysyłkę deklaracji. Urząd Skarbowy, który otrzyma dużo mniejszą liczbę napływających dokumentów również sprawniej poradzi sobie z rozliczaniem deklaracji oraz wypłatą nadwyżek zapłaconego podatku. 

Wadą, jaka dotknie niektóre grupy podatników, jest zablokowana możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT przez podatników, którzy sprzedają przez Internet towary wrażliwe na oszustwa, między innymi sprzęt elektroniczny i elektryczny, RTV i AGD, a także preparaty kosmetyczne. Nowelizacja VAT polega głównie na uszczelnianiu systemu podatkowego. 

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że nowy plik JPK_VAT przesyłany ma zostać w sposób elektroniczny, w związku z czym spełnić musi prawne wymogi wzoru dokumentu elektronicznego. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena