Nie zawsze możliwe jest wykrycie choroby tylko przez obserwację organizmu. Czasami konieczne są odpowiednio dobrane badania, które umożliwiają dostrzeżenie zmian nie będących widocznymi gołym okiem.

Data dodania: 2019-09-26

Wyświetleń: 538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na czym polegają badania laboratoryjne?

Diagnostyka laboratoryjna jest gałęzią medycyny polegającą na określaniu parametrów oraz składu materiałów pobranych od pacjenta. Badania laboratoryjne powinny być przeprowadzane regularnie, aby wykryć ewentualną niepożądaną zmianę w początkowym stadium i móc odpowiednio szybko rozpocząć diagnostykę oraz leczenie.

Czym są badania laboratoryjne? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Na czym polegają badania laboratoryjne?

Przeprowadzanie badań laboratoryjnych jest możliwe dzięki zastosowaniu stosowanych, nowoczesnych technik. Mają one na celu monitorowanie leczenia bądź rozpoznanie. Regularne wykonywanie badań to rzecz, o której powinien pamiętać każdy człowiek.

Dlaczego? Sporo chorób nie daje na początku żadnych objawów w początkowym stadium. Im późniejsze jej wykrycie, tym gorsze dla zdrowia mogą być tego skutki. Dlatego też badania laboratoryjne mogą nawet uratować życie czy też pozwolić uniknąć ciężkich dla zdrowia konsekwencji.

Badania laboratoryjne - jak się do nich przygotować?

Badanie krwi to jedno z najczęściej przeprowadzanych badań. Na pobieranie krwi powinno stawić się na czczo, 12 godzin od ostatniego posiłku. Nie powinno się spożywać mocnej kawy oraz alkoholu i słodyczy na kilkanaście godzin przed badaniem.

Innym rodzajem jest badanie moczu. Próbkę moczu powinno pobierać się najlepiej rano. Należy pamiętać o tym, że próbkę powinno pobierać się ze środkowego strumienia moczu. Należy go oddać do pojemnika przeznaczonego konkretnie do tego badania - można je dostać w każdej aptece.

Dzięki uzyskanym wynikom z badań lekarz może zalecić inne badania, które umożliwią poznanie przyczyny danej choroby, dzięki czemu możliwe będzie przepisanie leków bądź wydanie skierowania na hospitalizację. Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do jakiegokolwiek badania laboratoryjnego pamiętać o wymogach przygotowań, które często są niezbędne, aby uzyskany wynik był wiarygodny.

Laboratoria analityczne, a także punkty pobrań udostępniają wykaz badań jakie wykonują oraz ich ceny. Kiedy można odebrać wyniki badań? Najczęściej tego samego dnia, czasami też po kilku dniach - wszystko zależy od rodzaju badania i danej placówki, w której zostało przeprowadzone.

Kto może skierować na badanie laboratoryjne?

Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia danego pacjenta, może wydać skierowanie na odpowiednie badanie. Należy udać się z nim do laboratorium albo punktu pobrań, najczęściej w godzinach porannych. Badania laboratoryjne ze skierowaniem od lekarza rodzinnego najczęściej są darmowe.

Natomiast badania przeprowadzane prywatnie najczęściej są kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Stany chorobowe są możliwe do wykrycia w dokładnej analizie krwi oraz moczu. Badania te są podstawą do wykonania dalszych badań pod konkretnym kątem.

Więcej informacji na stronie: https://hamilton.com.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena