Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Marzenie, którego ziszczenie wymaga odpowiednich funduszy, projektu oraz oczywiście dopełnienia szeregu formalności z nim związanych. Fundusze i projekt to temat na inny materiał, w tym zajmiemy się skróceniem drogi urzędowej – da się to zrobić!

Data dodania: 2019-08-09

Wyświetleń: 556

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co mówi prawo?

Standardowo, na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę czeka się do 65 dni. Dość długo... Jednak w 2015 roku uchwalono nowelizację ustawy „Prawo budowlane”, umożliwiającą budowę tak zwanego domu na zgłoszenie. Uzyskanie „milczącej zgody” urzędu trwa 30 dni i jest traktowane już jako finalna zgoda na budowę.

W ten sposób można budować między innymi wolnostojące obiekty rekreacji indywidualnej, czyli domki letniskowe o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m2. I tutaj właśnie pojawia się „furtka”, przez którą na naszej działce może znaleźć się wymarzony, własny dom – więcej o tym, jak zapewnić odpowiedni komfort w całorocznym domu bez pozwolenia i jakich formalności należy dopełnić, by go zbudować, znaleźć można tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/.

Przepisy bowiem do domów letniskowych podchodzą całkiem łagodnie – nie są one objęte wymogiem uzbrojenia działki, doprowadzenia ciepłej wody do umywalek czy wyposażenia w instalacje grzewcze. A więc budynek taki może być nieocieplony i nieogrzewany, choć, jeśli chcemy z niego korzystać również zimą, powinniśmy zapewnić odpowiednie ogrzewanie i ocieplenie ścian.

Najczęstszy wybór w przypadku domków letniskowych to konstrukcja drewniana, należy więc zadbać o to, by materiał termoizolacyjny, jakiego użyjemy do ocieplania, był niepalny. Najbezpieczniejszym wyborem jest tutaj wełna skalna, która doskonale sprawdzi się do ocieplenia wszystkich elementów budynku: elewacji, poddasza, podłóg, stropodachów oraz ścianek działowych. Bardzo skutecznie ochroni nas też ona przed upałami latem.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Co ciekawe, aby przejść przez procedurę, bez potrzeby o występowania o pozwolenie budowy domu i oczekiwanie na jego przyznanie, dołącza się te same dokumenty, co do wniosku o pozwolenie na budowę, czyli:

– 4 egzemplarze dokumentacji budowlanej oraz projekty,

– oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomościami

– decyzję o warunkach zabudowy / wypis z planu zagospodarowania przestrzennego

Ważne: gdy już dokonamy zgłoszenia, budowa powinna się rozpocząć nie później niż 3 lata od terminu podanego w dokumentach – jeśli tak się nie stanie będziemy zmuszeni powtórzyć wszystkie formalności.

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy przystępować do działania! Więcej ciekawych tekstów poświęconych prawu, aranżacji wnętrz, remontom i budowie znajdziecie na OcieplamyŻycie.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena