Wyspy kuchenne są coraz bardziej popularne w polskich domach. Ciekawą wyspę można zaaranżować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Zobacz, jakie okapy można z powodzeniem zamontować na wyspie kuchennej.

Data dodania: 2019-07-15

Wyświetleń: 701

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zaprojektować wyspę kuchenną i jaki okap na niej zamontować?

Wyspa kuchenna

Ideą wyspy kuchennej jest centralizacja przestrzeni roboczej w kuchni i wyniesienie jej spod ściany na środek pomieszczenia. Wyspa kuchenna świetnie sprawdzi się zarówno w większej kuchni zamkniętej, jak i w bardziej przestronnej otwartej na salon. W kuchni open space zyskujemy przestronne wnętrze o wielu funkcjach.

okap-wyspowy-globalo-serina-603-white-kuchnia-2 (1)

Istnieje kilka reguł, których powinniśmy się trzymać, by zaprojektować piękną i jednocześnie funkcjonalną wyspę kuchenną. Oto najważniejsze z nich.

1. Rozmiar wyspy kuchennej.

Zależny jest od tego, jakie przeznaczenie będzie miała wyspa. Jeśli planujesz umieścić na niej zlew i płytę grzewczą, oznacza to, że potrzebujesz więcej przestrzeni. Pomyśl o miejscu do przygotowywania posiłków oraz do odkładania naczyń po obiedzie czy kolacji. Rekomendowana szerokość wyspy to 2,5-3 metry. Wtedy osoba przygotowująca posiłek będzie miała wystarczającą ilość miejsca na działanie.

2. Kształt wyspy kuchennej.

W dużej mierze zależy od kształtu całej kuchni. Bardzo często kuchnie projektowane są na planie prostokąta. Wtedy rekomendujemy ustawić wyspę równolegle do dłuższej ściany. Całość będzie spójna i wygodna w użytkowaniu.

3. Blaty kuchenne

Im więcej blatów na wyspie, tym lepiej. Dobrze, gdy blat na wyspie skonstruowany jest z jednej części drewna, kamienia czy laminatu. Jeśli jednak konieczne są łączenia – pomyśl o zastosowaniu dwóch różnych materiałów. Zyskasz wtedy ciekawy kontrast.

4. Oświetlenie wyspy

Niezwykle ważny punkt, od którego zależy wygoda korzystania z wyspy oraz ogólny klimat, jaki powstanie w kuchni. Głównym oświetleniem wyspy kuchennej z powodzeniem może być okap kuchenny, który zawsze wyposażony jest w diody LED lub żarówki halogenowe. Ponadto warto pomyśleć o dodatkowych lampach wiszących, które oświetlą pozostałą część blatu.

wyspa-kuchenna-okap-globalo-bardot

5. Sprzęt na wyspie kuchennej

Wiele zależy od Twoich potrzeb. Na wyspie często umieszcza się płytę grzewczą oraz zlew. Jeśli chcesz umieścić na niej całość najważniejszych sprzętów, pamiętaj o doprowadzeniu instalacji elektrycznej i wodnej. Nawet jeśli ma to być tylko blender czy mikser, musisz zapewnić sobie dojście do prądu.

6. Krzesła przy wyspie

Oprócz funkcji praktycznych, jak gotowanie, wyspa kuchenna to także miejsce do spędzania wspólnego czasu domowników. Dlatego pomyśl o wygodnych miejscach do siedzenia. Czy będą to hokery, krzesła z oparciem czy taborety – zostaw wokół wyspy ok. 1 metra przestrzeni, by poruszanie się było wygodne. Z myślą o dzieciach możesz obniżyć nieco blaty w jednej części wyspy.

Okap na wyspie kuchennej

Jak wspomnieliśmy wcześniej – przy użytkowaniu na wyspie kuchennej płyty grzewczej niezbędne jest zamontowanie na niej okapu.

Rekomendowane są 2 rozwiązania:

  • okap wyspowy montowany w suficie
  • okap blatowy montowany w blacie

Przyjrzyjmy się przykładowym modelom.

Okap blatowy ELICA NIKOLA TESLA ONE

To właściwie płyta indukcyjna z okapem. Jest on z nią zintegrowany, dzięki czemu urządzenie spełnia od razu wiele funkcji.

Płyta indukcyjna z okapem

ELICA to włoski producent, który słynie z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i wysublimowanego designu. Okap blatowy NIKOLA TESLA ma aż 10 biegów, z których najwyższy (intensywny) osiąga wydajność maksymalną aż 625 m3/h.

Dodatkowe funkcje ułatwiają sprawne przygotowywanie posiłków i zwiększają bezpieczeństwo w kuchni. Jest to automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, childlock, rozpoznawanie naczyń czy timer. Wysoka klasa energetyczna (A+) sprawia, że rachunki za prąd są niższe.

Okap zintegrowany z płytą kuchenną to świetny sposób na to, by zaoszczędzić miejsce na wyspie kuchennej i uczynić pomieszczenie bardziej przestronnym.

Okap blatowy ELICA ADAGIO

Przykładem okapu, który montowany jest w blacie i na czas gotowania się z niego wysuwa, jest okap blatowy ELICA ADAGIO.

Płyta indukcyjna z okapem

Jedną z ważnych cech tego modelu jest cicha praca. Okap ADAGIO na biegu początkowym osiąga głośność jedynie 40 dB. To pozwala na spokojną i swobodną rozmowę domowników, którzy akurat przebywają w kuchni.

Wydajność tego modelu to aż 757 m3/h. Pozwala to na skuteczne przefiltrowanie powietrza nawet z bardzo rozległego pomieszczenia. Wilgoć, cząsteczki tłuszczu i inne nieczystości są szybko zasysane przez okap, który znajduje się w małej odległości od garnków.

Dodatkową zaletą okapu ADAGIO jest to, że po wyłączeniu chowa się w blacie i jest zupełnie niewidoczny. Na blacie pozostaje tylko eleganckie wykończenie w postaci gładkiej listwy.

Okap wyspowy ELICA TUBE PRO

Na wyspie kuchennej sprawdzi się także okap wyspowy montowany do sufitu. Rekomendujemy wybór okapu w kształcie tuby, gdyż jest smukły i uniwersalny.

okap-wyspowy-elica-tube-island-bialy-okapykuchenne-pl

Zaletą okapu wyspowego ELICA TUBE PRO jest jego niewielka średnica, która wynosi nieco ponad 40 cm. Dzięki temu okap zamontowany centralnie nad wyspą kuchenną nie przytłacza i pozostawia wrażenie większej przestrzeni.

Okap tubowy wykonany ze stali nierdzewnej lakierowany na ulubiony kolor (biały, czarny) będzie niewątpliwą ozdobą każdej wyspy kuchennej.

Wyspa kuchenna to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne w kuchni, która ma być sercem domu. Dzięki umieszczeniu głównych stref kuchni w jednym miejscu zwiększa się poczucie wspólnoty domowników. Dla ochrony mebli i pozostałego wyposażenia – rekomendujemy zamontować wysokiej jakości okap blatowy lub w kształcie tuby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena