Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę lub stanowią organ w przedsiębiorstwie zobowiązani są do wypełniania określonych obowiązków oraz praw. Niektóre z nich określone zostały w umowie przez właścicieli podmiotu gospodarczego, a niektóre odgórnie przyjęte są przez prawo. 

Data dodania: 2019-07-15

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu spółki z o.o. - zmiany od marca 2019 r.

W związku z prowadzeniem czynności związanych z funkcją członka zarządu wiąże się także fakt, że każda osoba fizyczna ma także prawo do rezygnacji z danej pozycji. Niektóre działania, które mogą wpłynąć na firmę muszą jednak zostać przeprowadzone poprzez odpowiednią procedurę i dokumentację. W celu dokonania modyfikacji ważne jest także zastosowanie do treści ustaw, które obowiązują każdego przedsiębiorcę. 

Kodeks Spółek Handlowych posiada skomplikowaną treść, która stale ulega zmianom i w wyniku wprowadza nowe przepisy. Jedną z wprowadzonych modyfikacji jest zmiana w prawie cywilnym i handlowym od 1 marca 2019 roku. 

Rezygnacja z członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi bardzo skomplikowaną sprawę, ponieważ brak jest jednolicie określonego sposobu rezygnacji. Przyczyną braku zasady w tej kwestii stanowi niedostatecznie szczegółowa regulacja Kodeksu Spółek Handlowych. Mandat członka Zarządu zgodnie z prawem wygasa na skutek rezygnacji, do której złożenia zastosowane zostaną odpowiednie przepisy i wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego zlecenie. 

Od 1 marca 2019 r. w życie weszła nowa ustawa, która stanowi zmianę niektórych regulacji prawnych. Dla przedsiębiorców przewidziane zostały uproszczenia zarówno w prawie podatkowym, jak i gospodarczym.

Wprowadzone nowe zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych rozstrzygają komu należy złożyć oświadczenia dotyczące rezygnacji z funkcji członka zarządu spółki kapitałowej w przypadku, gdy rezygnację złożył członek zarządu jednoosobowego lub ostatni członek zarządu wieloosobowego. Dotychczas oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji składane miało zostać zgodnie z zasadą reprezentacji spółki, a w przypadku braku organu zgodnie z zasadą reprezentacji firmy. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rezygnacja członka zarządu musi zostać złożona pozostałym wspólnikom oraz jednocześnie podjęte musi zostać zgromadzenie wspólników. Rezygnacja staje się skuteczna dopiero z dniem następującym po poprzednim, na którym zwołane zostało zgromadzenie wspólników.  

Tak sporządzona modyfikacja oznacza, że po nowelizacji członek zarządu nie będzie miał możliwości zrezygnowania z funkcji z dnia na dzień. 

Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji zarządu stanowi jednostronną czynność prawną, a więc nie wymaga zgody spółki. Dokument w formie oświadczenia złożony zostać musi także do Krajowego Rejestru Sądowego, który odnotuje modyfikację w treści dokumentu. 

Każdy właściciel firmy, wspólnik, a także członek zarządu powinien posiadać i aktualizować na bieżąco wiedzę w zakresie praw i obowiązków, jakie go dotyczą. Każda wprowadzana w danym roku modyfikacja na przykład Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu spółki z o.o. - zmiany od marca 2019 r. może znacznie wpływać na dotychczas prowadzone sprawy czy pełnione funkcje w przedsiębiorstwach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena