Białko odpowiada w organizmie za syntezę większości hormonów. Podstawą budowy białka są aminokwasy endogenne i egzogenne, te ostatnie nie są syntetyzowane przez organizm i każdy z nas musi dostarczać je wraz z pożywieniem. Brak białka czy jego niedostateczna ilość spowoduje m.in. trudności w procesach regeneracji mięśni. 

Data dodania: 2019-06-03

Wyświetleń: 880

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wszystko o białku serwatkowym

Gdy białka w diecie jest zbyt mało, szczególnie sportowcy, decydują się na jego uzupełnienie suplementami białkowymi, a najpopularniejszym z nich jest białko serwatkowe. 

Białko serwatkowe, co to jest? 

Białko serwatowe to substancja organiczna, składnik mleka wszystkich ssaków, odpowiadająca za procesy immunologiczne. Aminokwasy budujące ten rodzaj białka biorą udział w budowie tkanki mięśniowej. Białko serwatkowe zawiera m.in. 

  •  α-laktoglobulinę
  • β-laktoglobulinę
  • albuminę surowicy bydlęcej
  • laktoferynę
  • laktoperoksydazę

Białko serwatkowe poza organizmem syntetyzuje się z serwatki, czyli produktu ubocznego, w postaci płynnej, powstającego podczas produkcji sera. Aby powstał z niej suplement diety serwatkę należy poddać właściwym procesom fizycznym i chemicznym. Pierwszym etapem produkcji jest filtrowanie, w efekcie którego otrzymuje się koncentrat białka serwatki. Następnie z otrzymanej substancji oddziela się cukier i laktozę, by dojść do etapu sproszkowania jej i uzupełnienia o substancje smakowe i barwiące. 

Rodzaje białka serwatkowego

Suplement diety w postaci białka serwatkowego dzieli się na kilka rodzajów: 

  • WPC: to koncentrat białka serwatkowego, składający się głównie z białka ( 70-80%) oraz jego pochodnych. Oprócz białka, WPC zawiera też niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczów. 
  • WPI : to izolat białka serwatkowego, zawiera znacznie więcej, bo ok. 90% czystego białka przy minimalnej ilości węglowodanów i tłuszczów, dzięki temu odżywka sprawdza się u osób, które wraz z budową mięśni oczekują zbicia wagi. 
  • WPH : to hydrolizat białka serwatkowego, zawiera ok. 95% białka, dlatego jest to produkt droższy od pozostałych, o wysokiej przyswajalności i właściwościach odchudzających.   

Znaczenie białka serwatkowego Każdy sportowiec, ale też każda osoba uprawiająca sport amatorsko narażona jest podczas treningu na dziesiątki mikrourazów mięśniowych. Po zakończeniu treningu najważniejszym zadaniem dla zawodnika jest zregenerowanie, odbudowanie i odżywienie tkanki mięśniowej, najlepiej produktem białkowym, wspomagającym regenerację, ale i przyspieszającym wzrost mięśni. Białko serwatkowe zawierające enzymy egzogenne oprócz tej roli zapobiega również procesom katabolicznym zachodzącym w mięśniach. To dlatego suplement diety w postaci białka serwatkowego powinno się zażywać bezpośrednio po zakończeniu treningu, by jedne procesy zatrzymać a inne uruchomić.  Zapotrzebowanie na białko serwatkowe  Dzienna dawka białka serwatkowego dla osoby uprawiającej sport nie powinna przekraczać 1,5 - 2,2g na każdy kilogram masy ciała. Jednak dawka ta zależy od kilku czynników, m.in. stopnia trudności treningu. Dlatego warto ją skonsultować ze specjalistą i wspólnie określić dzienne zapotrzebowanie.     

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena