W jaki sposób prawidłowo rozliczyć podatek w 2019 roku? Prawidłowo sporządzone rozliczenie podatkowe pozwala uchronić podatnika od problemów z prawem!

Data dodania: 2019-04-25

Wyświetleń: 509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W 2019 roku deklaracje PIT 2019 składać należy:

do 31. stycznia 2019 roku - PIT-28

do 30. kwietnia 2019 roku - PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39

Inaczej niż do tej pory liczony będzie również termin zwrotu nadpłaconego podatku - wyniesie on:

45 dni dla deklaracji składanych elektronicznie (e-deklaracji). Okres ten należy liczyć po 15.02.2019 r.

3 miesiące dla deklaracji składanych w innych formach.

Jeżeli z deklaracji e-PIT wynika obowiązek zapłaty podatku należy go wypłacić do końca kwietnia. Podatnik, który nie logował się do usługi i nie składał w innej formie deklaracji, czyli automatycznie zostało złożone zeznanie za niego, musi samodzielnie dowiedzieć się ile podatku ma do zapłaty. Od 1 maja, czyli od pierwszego dnia od ustawowego terminu na zapłatę podatku, w innym przypadku naliczone zaczynają być odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej.

Nowa kwota wolna od podatku PIT za 2018 (2019)

Zmianie w 2018 roku uległa wartość kwoty wolnej od podatku. Została ona podwyższona z 6001 zł do 8001 zł. W efekcie tej zmiany część podatników zastosuje wyższą niż do tej pory kwotę zmniejszającą ich podatek. Ponadto większa grupa podatników skorzysta z podwyższonej kwoty odliczanej od podatku - obejmie ona wszystkich o dochodzie nieprzekraczającym 13 000 zł

Wspólne rozliczenie małżonków PIT

Jedną z najprostszych, a jednocześnie najefektywniejszych metod na to, by płacić niski podatek dochodowy, jest rozliczenie się wspólnie z małżonkiem. Metoda ta powoduje, że podatek wylicza się ustalając sumę dochodów małżonków, którą dzieli się na dwa. Powoduje to równomierne opodatkowanie obojga podatników, dzięki czemu żaden nie trafia do wyższego progu skali podatkowej.

Rozliczając się wspólnie, należy:

- osobno u każdego z małżonków rozliczyć stratę, koszty uzyskania przychodów, składki ZUS oraz ulgi odliczane od dochodu,

- zsumować należy wszystkie podstawy opodatkowania,

- sumę podzielić przez dwa,

- od tej kwoty oblicza się podatek oraz stosuje kwotę zmniejszającą podatek właściwą dla tak ustalonej podstawy obliczenia podatku,

- wyliczony podatek mnożymy przez dwa,

- od wyliczonego podatku odlicza się ulgi odliczane od podatku przysługujące każdemu z małżonków.

Łącznemu rozliczeniu podlegają małżonkowie, którzy:

- przez cały rok pozostają w związku małżeńskim,

- przez cały rok istnieje między nimi ustrój współwłasności majątkowej małżeńskiej,

- żaden z małżonków nie opłaca podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

- małżonkowie pozostają polskimi rezydentami podatkowymi,

- złożą wniosek o wspólne opodatkowanie nie później niż z dniem 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.

Do 2019 roku rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem było możliwe wyłącznie na podstawie terminowo złożonej deklaracji podatkowej. Od rozliczenia za 2018 rok również korekta deklaracji, złożona po 30 kwietnia 2019 r. upoważnia do wyboru rozliczenia wspólnego lub rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko lub do rezygnacji z takiej formy rozliczenia podatkowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena