Praktycznie każdy przedsiębiorca posiada w swojej działalności gospodarczej samochód osobowy. Ministerstwo Finansów wprowadza kilka zmian i nowych przepisów, które wpłyną na podatników, a dokładniej na zmiany w rozliczeniu kosztów samochodów osobowych od 2019 roku. 

Data dodania: 2019-04-13

Wyświetleń: 659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiany w rozliczeniu kosztów samochodów osobowych od 2019 roku

Nowelizacja przede wszystkim modyfikuje treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. 

Nowe przepisy obejmują m.in.:
-  ograniczenie możliwości ujmowania wydatków eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodu dla samochodów firmowych wykorzystywanych służbowo i prywatnie,
- podniesienie limitu amortyzacji nabytych pojazdów do kwoty 150 tysięcy złotych oraz dla pojazdów spalinowych,
- wprowadzenie limitu przy leasingu operacyjnym,
- likwidację kilometrówki dla celów podatku dochodowego,
- limit dla samochodów prywatnych - wydatki związane z pojazdem jedynie w wysokości 20% będą zaliczane do kosztów firmowych.

Jeżeli pod uwagę bierzemy również podatek VAT, to w tym przypadku przepisy regulujące sposób wykorzystywania pojazdów w działalności, pozostają bez zmian.

Wiele firm znacznie zaczyna obniżać przychody podlegające opodatkowaniu kosztami poniesionymi np. na paliwo czy eksploatację samochodów firmowych. Zmiana sposobu w rozliczeniu, bez względu czy brany pod uwagę pojazd zaliczany jest jako prywatny, czy służbowy ulega znacznemu ograniczeniu, ponieważ aż o 25%. Istnieje możliwość odliczenia kosztów w pełnej kwocie, jednak takie prawo przysługuje jedynie podatnikom, którzy deklarują, że pojazd wykorzystywany jest jedynie w działalności gospodarczej. Ponadto, w tym przypadku konieczne jest również prowadzenie osobnej ewidencji, podobnej jak dla celów podatku VAT.

Amortyzacja samochodów osobowych w firmie ulegnie poprawie na korzyść przedsiębiorców - nowelizacja ustawy zwiększyła limit w przypadku nabycia pojazdów samochodowych. Ustawodawca natomiast uzależnił w tym przypadku wysokość limitu od rodzaju posiadanego pojazdu. W takim przypadku dla samochodów spalinowych wartość wynosi 150 tysięcy złotych, a dla elektrycznych 225 tysięcy złotych.

W kwestii leasingu operacyjnego - jest to forma, z której korzysta wielu przedsiębiorców decydujących się na nabycie pojazdu, którzy w tym celu poszukują różnych form jego finansowania. Leasing jest zaletą, ponieważ ma stosunkowo krótki okres trwania umowy oraz niską cenę wykupu. Po zawarciu dokumentu nie wprowadza się samochodu do ewidencji środków trwałych ani nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, ponieważ w takim przypadku pojazd stanowi majątek firmy leasingowej.

Planowana zmiana dotycząca sposobu rozliczania samochodów osobowych może budzić duże wątpliwości wśród właścicieli podmiotów gospodarczych. Szczególne zmiany i modyfikacje dotyczą głównie pojazdów w leasingu. W sytuacji, gdy podatnik nabył samochód osobowy przed 1 stycznia, to stosować może ustawę o PIT w brzmieniu wcześniejszym, natomiast jeżeli dokument sporządzony został po 31 grudnia, to automatycznie obowiązywać zaczną nowe regulacje.

Wszelkie wprowadzone zmiany w przepisach i ustawach dotyczących rozliczania kosztów pojazdów osobowych w firmie dotkną wszystkich przedsiębiorców, a w szczególności osoby, które w 2019 roku wezmą w leasing lub wynajem samochód osobowy droższy niż 150 tysięcy złotych, a także dla płatników wykorzystujących pojazd nie tylko dla celów służbowych, ale także prywatnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena