Jeśli planujemy odległą podróż mamy do dyspozycji kilka środków transportu - możemy wybrać podróż koleją, autobusem, samolotem, lub swoim autem. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, a nasz wybór powinien być uzależniony od przyczyny naszej podróży, jak również sposobu w jaki lubimy podróżować. 

Data dodania: 2019-04-11

Wyświetleń: 751

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podróż samochodem – o czym pamiętać przed wyjazdem i co zabrać w długą trasę?

Na jaki środek transportu się zdecydować?

Jeśli nasza podróż jest ukierunkowana na zwiedzanie, turystykę, możemy zdecydować się na samolot i zwiedzać dopiero na miejscu, lub wybrać samochód i po drodze zobaczyć wiele niesamowitych miejsc. Możemy postawić na swoje auto, lub wynajem średnioterminowy samochodów (jeśli podróż potrwa dłużej niż miesiąc jest to opcja warta rozważenia, ponieważ warunki są zwykle jak przy umowie leasingowej (między innymi serwis, opony sezonowe, oraz ubezpieczenie), a cena najmu atrakcyjniejsza niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego). Bez względu na to, którą opcje wybierzemy, trzeba pamiętać jednak o tym, że podróż własnym środkiem transportu wymaga od nas wielu przygotowań.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Kwestia odpowiedniego przygotowania auta będzie gwarancją nie tylko udanej, ale również bezpiecznej podróży. Najlepiej więc oddać auto do zaufanego warsztatu na kilka tygodni przed wyjazdem - jeśli przegląd zakończy się sukcesem i wymienione zostaną wszystkie części i płyny, które mogłyby przysporzyć problemów, to przed samym wyjazdem należy, mimo wszystko, sprawdzić jeszcze raz ilość płynu chłodniczego, hamulcowego, oraz oleju a także płynu do spryskiwaczy. Należy również pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia we wszystkich oponach - również tej zapasowej - prawidłowe ciśnienie zwiększa przyczepność i skraca drogę hamowania.

Jeśli wszystkie sprawy techniczne mamy pod kontrolą warto również zajrzeć do dokumentów i upewnić się, że przegląd samochodu nie kończy się przed planowaną przez nas datą powrotu. Za granicą może być ciężko o stację kontroli pojazdów, która zdecyduje się na podbicie polskich dokumentów, a szkoda tracić czas na szukanie odpowiedniego warsztatu, czy ryzykować jazdę bez ważnego dokumentu. Trzeba również pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu - agent na pewno przygotuje dla nas korzystną ofertę, która na wszelki wypadek będzie obejmowała zwrot kosztów remontów za granicą, czy transport uszkodzonego auta do kraju. 

Co warto zabrać w długą trasę?

Poza rzeczami oczywistymi jak apteczka (wyposażona również w leki przeciwbólowe, jak i te, które poradzą sobie z problemami żołądkowymi, czy gorączką i przeziębieniem), oraz zapasowymi płynami do samochodu, czy papierowymi mapami (na wypadek gdyby nasza nawigacja odmówiła posłuszeństwa), warto pamiętać też między innymi o podstawowym zestawie narzędzi (np. Multitool), który pomoże przy zmianie kół, czy drobnych naprawach auta, jeśli będziemy czuli się na siłach, żeby się tego podjąć. Na wszelki wypadek mogą się przydać kable rozruchowe, lub prostownik do podładowania akumulatora. Nie można też zapomnieć o latarce oraz kamizelkach odblaskowych dla wszystkich pasażerów. oraz oczywiście gaśnicy.

Warto pomyśleć też o śpiworze, kocu i ewentualnie poduszce jeśli nasz samochód odmówi posłuszeństwa w nocy, po środku niczego - mogą się one również przydać jeśli nasz drugi kierowca będzie chciał zdrzemnąć się podczas jazdy. Niezbędne są również jakieś przekąski, oraz woda, które będą w samochodzie na wszelki wypadek, w niektórych krajach ciężko o sklep przez setki kilometrów.

Rzeczy do zrobienia przed wyjazdem i spraw do ogarnięcia będzie mnóstwo, ale podróż przez wiele dni i krajów samochodem na pewno będzie przygodą życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena