Pierwsza Komunia Święta to dzień absolutnie wyjątkowy, niepowtarzalny i wyczekiwany dla każdego młodego chrześcijanina. Długie przygotowania, miesiące nauki, spotkania organizacyjne, setki prób i wszystko skrupulatnie pozapisywane w zeszycikach, by czasami niczego nie zapomnieć...

Data dodania: 2019-04-11

Wyświetleń: 795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie zorganizować komunię - w lokalu czy w domu?

Do wyżej wymienionych czynników dochodzi dekoracja kościoła i prezent dla księdza, o które również należy zadbać. Oczywiście wszystko pod kontrolą dzielnych rodziców, którzy chłoną cały ten stres z podwójną siłą, przy czym otaczają swoje dziecko ciepłem i opieką, wiedząc jak wiele to dla nich znaczy. 
Do intensywnych przygotowań związanych z samym Nabożeństwem i piękną chwilą przyjmowania Pierwszej Komunii Świętej doliczyć trzeba mnóstwo stresu związanego z przygotowaniem przyjęcia komunijnego. I tu właśnie pojawia się pytanie – gdzie lepiej zorganizować komunię? Zdania zazwyczaj są różne, bardzo podzielone i pewnie w jakimś stopniu każdy ma rację broniąc swojego stanowiska, jednak postaramy się rozważyć wszystkie za i przeciw, dla tych którzy mają jeszcze wątpliwości.  

Otóż tak: po pierwsze przyjęcie to dodatkowy czas, stres i nerwy. Zastanówmy się, ile pracy kosztuje każdego rodzica przygotowanie takiego przyjęcia. Czy może być to łatwe, proste i przyjemne? Pewnie tak, jeśli jesteś pasjonatem gotowania, dekoracji, a przy tym potrafisz wszystko logistycznie zaplanować. Jeśli myślimy, aby zorganizować komunię w swoim domu, musimy liczyć się z tym, że będzie kosztować to nas godzin przygotowań, zwłaszcza pod względem wyżywienia. Z pewnością najpierw czeka nas mnóstwo planowania, zakupów, a następnie gotowania potraw. Oprócz tego oczywiście należy zadbać również o dekoracje stołów, krzeseł czy kanap. Tu pojawia się również pytanie: Czy ktoś ma tyle krzeseł, żeby pomieścić co najmniej 20 osób? O ile krzesła można pożyczyć od sąsiada, to już sam ścisk temu towarzyszący raczej nie będzie dla nikogo komfortowy.  

Kolejną jakże istotną sprawą jest konieczność poświęcenia czasu swojej pociesze. Komunia to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka. Musimy zadbać o to by nie dokładać mu dodatkowego stresu. Niestety tak się zdarza, gdy decydujemy się na przyjęcie w domu. Rodzice już na kilka dni przed planują, organizują, robią zakupy, a za tym wszystkim stoją nerwy i pytanie: Czy wszystko uda się dopiąć na ostatni guzik? Decydując się na organizację komunii w lokalu wszystkie tego typu problemy nas omijają. Możemy zadbać o wspólne chwile z dzieckiem przed i w trakcie tego ważnego dnia.  

Kolejnym aspektem są pieniądze. I w tym wypadku rzeczywiście można zakładać, że organizacja przyjęcia w domu to mniejszy koszt. Jeśli zrobimy zakupy, sami wszystko ugotujemy, a do tego rozplanujemy ekonomicznie, wydatek okaże się niższy. Można oczywiście zamówić catering i wynająć kelnerkę. Ceny za catering wahają się w zależności od wielkości i zróżnicowania menu, wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za osobę plus dodatkowe 100zł za kelnerkę, przy czym trzeba później posprzątać oraz zadbać o dekoracje. Średnia cena w lokalu w dużym mieście wynosi do 200zł za talerzyk. Czy jest to wygórowana cena? Niekoniecznie. W skład menu zazwyczaj wchodzi zupa, danie główne, napoje ciepłe i zimne, deser oraz deski serów/szynek. Alkohol to już sprawa indywidualna, ale najczęściej obejmuje to własny zakres, więc cena ta bez względu na miejsce będzie podobna.  

Z pewnością znajdą się zwolennicy jednej i drugiej strony. Jeśli masz duży dom z ogrodem, wystarczającą ilość miejsca, przyjaciół do pomocy i uwielbiasz gotować to na pewno uda Ci się zorganizować cudowne przyjęcie komunijne w domu. Jeśli jednak martwi Cię to, że możesz sobie czymś nie poradzić lub zaniedbać przy tym wszystkim swoje dziecko, powinieneś rozważyć organizację komunii w lokalu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena