Dzieci zawsze szybko się uczą i chłoną wiedzę, która jest podawana w przystępny sposób. 

Data dodania: 2019-03-10

Wyświetleń: 539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technika jazdy na rolkach - poradnik dla rodziców chcących nauczyć dzieci jeździć na rolkach

Dlatego też jazda na rolkach nie musi stworzyć większych problemów, jeśli my jako rodzice odpowiednio się do niej przygotujemy, a najmłodszych zaopatrzymy w niezbędne akcesoria. Dostosowanie wszystkiego do wieku dziecka, a także jego predyspozycji będzie najbardziej optymalne i wygodne - jazda stanie się przyjemniejsza i nic nie będzie przeszkadzało.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Rodzic musi uzbroić się w cierpliwość i nie zmuszać dziecka, że w tym konkretnym dniu ma się nauczyć jeździć na rolkach, gdyż to w ogóle się nie sprawdzi i jeszcze bardziej dziecko zniechęci się do podjęcia jakichkolwiek prób. Wobec czego trzeba w zupełności poświęcić czas na uwagę przeznaczoną tylko i wyłącznie swojej latorośli. Wybranie pogodnego dnia sprzyja uzyskaniu najlepszych warunków jeśli chodzi o podłoże i cóż... Pozostaje założenie rolek, ochraniaczy na łokcie, kolana, nadgarstki oraz kasku i można ruszyć.
1. Jeśli chcemy uzyskać wspaniałe efekty, to warto założyć rolki na swoje stopy. Wtedy dziecko szybciej zobaczy, jak jazda na rolkach w ogóle wygląda, a my tym samym pokażemy całą technikę. Wiadomym jest, że dzieci naśladują dorosłych, więc głowa do góry i zabawmy się wspólnie.
2. Dziecko mając na stopach rolki musi się do nich przyzwyczaić. Na początek warto wykonać kilka kroków, podnosić jedną nogę a potem drugą, pochylać się do przodu - dzięki temu równowaga będzie utrzymana i dziecko przyzwyczai się do kółek na spodzie.
3. Następnie trzeba wypróbować prędkość. Będzie inaczej niż na zwykłym spacerze, toteż pokazujemy dziecku jak ma ustawić stopy równolegle i pchamy je przed sobą tak, by nabrać delikatnej prędkości. Trzymamy je przez cały czas i nie puszczamy - pełne zaufanie do naszych ruchów przyczyni się do samodzielnych prób.
4. Pora na pierwszą jazdę: pokazujemy dziecku, by ustawiło stopy na kształt litery V, łączymy tylko pięty i powoli odpychamy się. Dziecko samo wypróbuje, którą nogą zaczynać - jeśli jest praworęczne to prawą nogą się odepchnie. W tym momencie dziecko samodzielnie utrzyma równowagę i poczuje daną prędkość. My jesteśmy obok i w razie czego, będziemy asekurować.

Podpora rodzicielska na każdym etapie

Zadbanie o dobrą atmosferę jest nieodzownym warunkiem tego, by dziecko czuło się dobrze i pewnie z każdym krokiem. Dawajmy zatem wsparcie i pochwalmy, gdy samo przejedzie kawałek, odepchnie się i w ogóle spróbuje. Jeśli dojdzie do upadku to przytulmy, sprawdźmy czy coś się stało i realnie przedstawmy sytuację, że można się przewrócić ale i ruszyć dalej a małe otarcia da się zakleić fajnym plasterkiem. Jeśli dziecko zezłości się lub przestanie mieć ochotę na dalszą naukę, to pójdźmy porobić coś innego a rolki ustawmy w korytarzu, aby były w zasięgu wzroku.

O czym pamiętać wybierając sprzęt?

Rolki muszą idealnie współgrać ze stopami dziecka. Przymierzając je nic nie może uciskać oraz uwierać a dziecko musi się w nich czuć dobrze. Wzięcie pod uwagę zainteresowań dziecka danym kolorem czy wzorem, przyczyni się do brania jego zdania pod uwagę i rolki mogą wyglądać tak, jak chce tego dziecko, bo to będzie jego sprzęt. Z kolei kask i ochraniacze nie mogą się zsuwać czy przekrzywiać - w ten sposób po upadku ochronione będzie to, co trzeba, a kask z głowy nie spadnie. I tak wyposażonym można ruszać na drogę bez dziur i o małym natężeniu ruchu lub jego braku, gdzie nic nie będzie rozpraszało i przeszkadzało w żadnym aspekcie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena