Od 2019 roku mali podatnicy oraz osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z nowej, niższej stawki podatku CIT w wysokości 9%.  Stawka ta zastąpi aktualnie obowiązującą 15% stawkę preferencyjną.

Data dodania: 2019-02-04

Wyświetleń: 590

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obniżenie podatku CIT od 2019 roku

Rozwiązanie to odnosi się wyłącznie do małych podatników, a więc przedsiębiorców, których przychody w danym roku nie przekroczyły równowartości 1,2 mln euro wyrażonej w polskiej walucie. Zmiana ta jednak nie dla każdego okaże się korzystna. Nowelizacja wskazuje, że niezależnie od poziomu dochodów z niższej stawki nie będą mogły skorzystać spółki dzielone oraz podatnicy, którzy wnieśli tytułem wkładu do spółki wcześniej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, jego zorganizowaną część lub składniki majątku z danego przedsiębiorstwa w wartości większej niż 10 tysięcy euro.
Z obniżonej stawki nie będzie mógł również skorzystać podatnik, który w danym roku podatkowym rozpoczął działalność jeżeli została utworzona w wyniku:
- przekształcenia, połączenia, podziału za wyjątkiem przekształcenia jednej spółki w inną spółkę,
- przekształcenia przedsiębiorcy - osoby fizycznej, który wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Prócz obniżenia stawki podatku CIT nowelizacja zakłada jeszcze kilka ważnych zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek fikcyjnych od pozostawionego w spółkach kapitału. Nowością jest także uchylenie w ustawie o PIT przepisu, który warunkuje uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania rozliczenia dochodów małżonków oraz osób, które samotnie wychowują dziecko od terminowego składania zeznań podatkowych.

Pełna stawka podatku dochodowego od osób prawnych CIT pozostała niezmieniona. Przedsiębiorcy nieuprawnieni do skorzystania ze stawki 9% ze względu na przekroczenie limitu dochodów będą zobowiązani do opłacania podatku w wysokości 19% podstawy opodatkowania. Co ważne, z 19% stawki podatku będą musiały skorzystać również przedsiębiorstwa, które ze względu na swój charakter od 2019 roku zostały pozbawione prawa do korzystania ze stawki preferencyjnej.


Wprowadzone zmiany, chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwykle korzystne, mocno zawężają stosowanie, a także korzyści wynikające ze stawki preferencyjnej. 9% stawka CIT to na pewno świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Ustanowione ograniczenia jednak znacząco redukują jej praktyczne stosowanie.

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych podobne regulacje nie zostały wprowadzone. Osoby te płacą podatek w niezmienionej wysokości. Rząd podkreślił, że istnieje wystarczająco dużo możliwości, które pozwolą podatnikom dostosować sposób rozliczeń do własnych potrzeb. Przypomnijmy, że osoby rozliczające PIT mogą korzystać z podatku liniowego (stała stawka 19%), skali podatkowej (18%, a po przekroczeniu kwoty 85,528 złotych 32% od nadwyżki) oraz ryczałtu (2%,3%,5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20% w zależności od charakteru działalności).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena