Bramy wjazdowe z automatycznym systemem otwierania i zamykania są rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym, a tym samym wyjątkowo komfortowym i łatwym w obsłudze.

Data dodania: 2019-02-01

Wyświetleń: 804

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Napędy do bram - funkcjonalności automatyki bramowej

Dysponując odpowiednim napędem, użytkownik nie musi opuszczać samochodu przy wjeździe lub wyjeździe z posesji. Dobierając napędy do bram, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, m.in. długość skrzydła, szerokość słupka czy odległość między zawiasem, a mocowaniem.  
 
Rodzaje napędów do bram 

Napędy do bram to systemy automatyczne, które dzięki obecności odpowiednich siłowników i mechanizmów sterujących pozwalają na otwieranie bram bez użycia fizycznej siły. Napęd do bramy powinien być kompatybilny ze sposobem jej otwierania. Na rynku dostępne są systemy przesuwne, jak i skrzydłowe. Zestaw sterujący musi też spełniać wymagania narzucone przez parametry bramy, czyli maksymalny ciężar skrzydła oraz jego długość. Znaczenie ma również moc siłownika, której prawidłowy dobór znacząco usprawnia wygodne zamykanie i otwieranie bramy. Najprostsze w montażu, a przym wyjątkowo wytrzymałe są napędy śrubowe. Znajdują zastosowanie w przypadku większości bram otwieranych od wewnątrz, których słupek wjazdowy mierzy poniżej 38 cm. Napędy do bram z łamanym ramieniem wykorzystuje się natomiast w modelach otwieranych na zewnątrz, ze słupkami szerszymi niż 38 cm.
   
Automatyka do bram - akcesoria  
   
Dopełnieniem napędów do bram są elementy zestawów automatyki bramowej, takie jak centralki sterujące, sygnalizatory świetlne, fotokomórki czy piloty. Produkty te dysponują funkcjami, które znacząco zwiększają użyteczność kompletnych systemów. Niektóre z nich pozwalają na swobodne regulowanie prędkością przesuwu, a także ustawienie zamykania zgodnie z pożądaną zwłoką. Odpowiednia automatyka do bram może też rozpoznawać przeszkody, dzięki czemu użytkownik może uniknąć uderzenia samochodem o skrzydło ogrodzenia. Do pojedynczych napędów nabyć można także pakiety uzupełniające  Dysponując pilotem sterującym oraz fotokomórką, właściciel może szybko i wygodnie otworzyć wjazd na posesję. Po zmroku, uzyskuje natomiast informacje o zamknięciu lub otwarciu skrzydła dzięki zainstalowanym lampom sygnalizacyjnym. 
  
Awarie bram automatycznych 

Nieprawidłowe użytkowanie, w połączeniu z brakiem regularnego serwisu, może doprowadzić do wystąpienia problemów z obsługą napędów bram automatycznych. Najczęściej objawiają się one brakiem możliwości wjazdu na posesję lub jej opuszczenia, jednak mogą stanowić także bezpośrednie zagrożenie dla użytkownika. Do najpowszechniej spotykanych awarii należą uszkodzenia rolki i wózka, a także pęknięcie sprężyny oraz zerwanie lub skręcenie linki. Przyczyną problemów mogą być bezpośrednie uszkodzenia mechaniczne, np. spowodowane uderzeniem przez samochód. Zakres oraz częstotliwość napraw i przeglądów powinien zależeć od kilku czynników, m.in. rodzaju zastosowanej automatyki, jakości materiałów oraz warunków eksploatacyjnych, włącznie z uwzględnieniem ewentualnego obciążenia czy prawidłowości montażu systemu oraz jego użytkowania. Sposobem na uniknięcie awarii, może być zakup automatyki dedykowanej konkretnemu modelowi bramy oraz uzyskanie produktów pasujących do siebie fabrycznie. Rozwiązanie to polecane jest użytkownikom, którzy dopiero po pewnym czasie użytkowania bramy tradycyjnej zdecydują się na instalację napędu.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena