Obróbka CNC, czyli Computerized Numerical Control jest bardzo popularnym procesem wykorzystywanym w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. CNC umożliwia sprawną obróbkę materiału, na przykład precyzyjne wykonanie wielu identycznych detali. Co warto wiedzieć na temat takiego procesu? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Data dodania: 2019-01-08

Wyświetleń: 873

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obróbka CNC - na czym polega?

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC, czyli Computerized Numerical Control, a w tłumaczeniu komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych to proces, który umożliwia bardzo precyzyjne wykonanie skomplikowanych cięć, frezów i otworów na obrabianym materiale. Obróbka CNC wykorzystywana jest również, gdy zależy nam ma wykonaniu wielu powtarzalnych detali.

Proces obróbki CNC znacznie usprawnia produkcję różnego typu elementów i jest gwarancją, że wszelkie detale będą wykonanie niezwykle precyzyjnie, a całość pracy spełni najwyższe standardy.

Kilka informacji na temat toczenia CNC

Toczenie umożliwia obróbkę zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni różnego typu przedmiotów, między innymi tych wykonanych ze stali, miedzi, tworzyw sztucznych i z innych materiałów. Dzięki toczeniu obrabiany przedmiot uzyskuje pożądaną formę, wielkość i funkcjonalność – z powiedzeniem można nadać mu kształt stożka czy kuli.

Proces toczenia odbywa się dzięki wykorzystaniu specjalnej tokarki – obrabiany przedmiot – najczęściej są to przedmioty mające kształt bryły obrotowej, obraca się pionowo lub poziomo, nóż tokarski natomiast wykonuje ruch płaski. Cały proces sterowany jest komputerowo.

Frezowanie

Frezowanie to kolejna metoda obróbki CNC, która sprawdza się w przypadku różnego typu materiałów, zarówno stali, jak i tworzyw sztucznych, drewna czy metali kolorowych. W tym przypadku narzędzie wykonuje ruch obrotowy, ruch posuwowy, w zależności od przypadku, może być wykonany również przez narzędzie lub przez przedmiot, który poddany jest obróbce. Frezowanie umożliwia uzyskanie różnego typu wzorów na obrabianym materiale, między innymi rowków czy wcięć.

Cały proces przebiega z wykorzystaniem specjalnych frezarek. Wyróżnić możemy różne metody frezowania, między innymi frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – tutaj kryterium stanowi kierunek poruszania się ostrzy. W przypadku frezowania współbieżnego obrabiany materiał i ostrza poruszają się w tym samym kierunku, w przypadku frezowania przeciwbieżnego w kierunkach przeciwnych.

Wycinanie laserem

Wycinanie laserem to nowoczesna metoda obróbki materiałów, która umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnych cięć za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Cały proces przebiega bardzo szybko, a jego efekty spełniają najwyższe standardy jakości. Warto dodać, że cięcie laserem nie wymaga przeprowadzenia dalszych etapów obróbki.

Szlifowanie

Szlifowanie jest końcowym etapem obróbki CNC. Dzięki szlifowaniu obrabiany przedmiot uzyskuje gładką, lśniąca powierzchnię. Ów proces przeprowadzany jest z użyciem specjalnych szlifierek ze ściernicami wykonanymi na przykład z diamentu czy węglika krzemu.

Na zakończenie

Na rynku znajdziemy wiele firm, które zajmują się obróbką CNC. Takich, które mogą pochwalić się doskonałą wiedzą na temat toczenia, frezowania, szlifowania czy też cięcia laserem różnego typu materiałów, a ponadto dysponują specjalistycznym i bardzo nowoczesnym sprzętem. Nic więc dziwnego, że obróbka CNC cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Przy tworzeniu artykułu pomógł nam Bearmet.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena