Saint-Malo, to obronne dawniej miasto z piracką przeszłością, jest dzisiaj jednym z najatrakcyjniejszych portów nad kanałem La Manche i najchętniej odwiedzanym ośrodkiem w Bretanii.

Data dodania: 2018-10-18

Wyświetleń: 697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wakacje w mieście korsarzy. Saint-Malo we Francji

O obronnym charakterze Saint-Malo przypominają już tylko zabytki: Fort Narodowy, Twierdza Aleth, mury obronne. Dzięki nim miasto wydaje się niedostępne i tajemnicze. To wrażenie jednak szybko znika, gdy tylko przekroczy się którąś z bram wiodących do Intra Muros (tak nazywa się skryte we wnętrzu murów Stare Miasto). Oczom ukaże się gęsta sieć budynków i uliczek, a wśród nich ciekawe zabytki nie do pominięcia. Jednym z nich jest Zamek Saint-Malo, gdzie obecnie mieści Muzeum Historii Miasta, Muzeum Etnograficzne i Hotel-de-Ville. Uwagę zwraca też katedra św. Wincenta z grobami dwóch francuskich korsarzy i podróżników Jacquesa Cartiera oraz René Duguay-Trouina.

Saint Malo

 

 

Tropem bretońskich korsarzy

Postać tego pierwszego szczególnie odcisnęła się w dziejach Saint-Malo, o czym świadczy poświęcone jej muzeum. Mieści się ono w dawnej posiadłości Cartiera, Manoir de Limoëlou, i prezentuje dokonania tego wielkiego odkrywcy. Śladów pirackiej przeszłości miasta jest w Saint-Malo znacznie więcej. Dość uzupełnić ich listę o Dom Korsarza i pomnik morskiego rozbójnika Surcoufa. Cóż, nic dziwnego, że Saint-Malo bywa nazywane miastem korsarzy.
 

Na złotym piasku plaż

Ociężałą masywność zabudowań obronnych i odciśniętą w zabytkach piracką przeszłość miasta łagodzi zaciszność plaż Saint-Malo. Otoczona klifami plaża Minihic, osłonięta od wiatru plaża Mole i malownicza plaża Bon Secours są doskonałym miejscem na wypoczynek. Wśród nich przoduje jednak plaża Sillon, uznana w 2018 r. za najpiękniejszą we Francji. Panują tam dobre warunki do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa. Szczególnych wrażeń dostarcza nurkowanie wśród wraków statków.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena