O tym czym są fundusze i w jaki sposób funkcjonują mówi Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych.

Data dodania: 2018-10-09

Wyświetleń: 843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Inwestycje fundusze i obligacje

Zgodnie z tą regulacją fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych (…) zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Fundusz pozwala Ci wyjątkowo elastycznie zarządzać zgromadzonym kapitałem. W zależności od aktualnej sytuacji na rynku możesz łatwo zmienić wcześniej przyjętą strategię inwestycyjną, przechodząc do subfunduszu o innej polityce inwestycyjnej i poziomie ryzyka.

Prospekt emisyjny

Kolejnym podobieństwem charakteryzującym obligacje Skarbu Państwa i obligacje korporacyjne jest obowiązek szczegółowego opisania wszystkich detali emisji. Prospekt emisyjny – warunki emisji definiują wszystkie elementu związane zarówno ze wskazaniem emitenta, celem i wielkością emisji, wartością nominalną oraz ceną emisyjną obligacji, wysokością i rodzajem oprocentowania, częstotliwością wypłaty odsetek oraz terminem wykupu obligacji.

Ryzyko

Sytuacja firmy może się zmienić w wyniku niewłaściwych decyzji zarządzających nią osób lub też w efekcie osłabienia gospodarki. Wówczas zarówno nasze odsetki, jaki i wykup samych obligacji mogą stanąć pod dużym znakiem zapytania. Istotnym jest zatem, abyśmy przyglądając się papierom wartościowym oferowanym przez firmy i przyjmującym formę obligacji zwrócili uwagę w jaki sposób są one zabezpieczone.

Inwestycja w ochronę kapitału

Skoro obecnie mamy do czynienia ze stanem pozytywnym, w którym ekonomia ma się co najmniej dobrze, spodziewać możemy się, iż sytuacja taka któregoś dnia się jednak zmieni. Warto zatem być na taką zmianę przygotowanym. Inflacja może pognębić każdą walutę. Złoto zaś, co obserwowaliśmy historycznie zawsze będzie utrzymywało zadowalający parytet wymiany. Jeśli już nawiązujemy do historii, warto zatrzymać się przy tym wątku na krótką chwilę. Jeśli znajdziemy czas, aby zajrzeć do materiałów w sieci opisujących ekonomię w kontekście złota, spostrzeżemy jak bardzo zmieniała się wartość walut. Nie umknie nam jednak fakt, jak niewiele zmieniła się wartość złota w tym samym czasie. Wydaje się więc, że warto rozważyć inwestycję w złoto, która w założeniu ma chronić nasz kapitał.

Obligacje skarbowe

Po trzecie zaś pomyślmy na początek o czymś raczej bezpiecznym, dającym jednakże w miarę rozsądny zysk. Co spełnia te warunki? Obligacje. Będąc bardziej precyzyjnym myślę tu o obligacjach skarbowych. Dlaczego właśnie o nich? Otóż dlatego, iż gwarantuje je państwo, a państwo z dużym prawdopodobieństwem przez czas jakiś pewnie jeszcze nie splajtuje. Zgodnie z definicją i założeniami obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów reprezentującego Skarb Państwa. Sprzedając obligacje Minister Finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena