Malownicze plaże, zapierające dech krajobrazy, palmy i przejrzysta woda – takie widoki to marzenie wielu z nas. Podróżowanie jest jednym z najczęstszych planów Polaków. Planem, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. Co zrobić, by pojechać na egzotyczną wyprawę? Jak stworzyć idealną wycieczkę? Podpowiadamy!

Data dodania: 2018-10-08

Wyświetleń: 791

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zaplanować wymarzoną podróż?

Idealny punkt

Dalekie wyjazdy to fascynujące, rozwijające przygody. Niestety, ich organizacja wymaga często miesięcy planowania i sporych wydatków. Samodzielne zaprojektowanie takiego perfekcyjnego to trudne zadanie. Ale bardzo satysfakcjonujące!

Pierwszym krokiem do sukcesu jest sumienne odpowiedzenie sobie na kilka pytań. Po pierwsze – cel. Zanim w ogóle zaczniemy cokolwiek organizować, musimy zorientować się, w które miejsce warto się wybrać.

Ile osób, tyle gustów i potrzeb. Jeśli myślimy już nad „podróżą życia” celujmy w punkt, o którego odwiedzeniu marzymy od dawna. Daleki, egzotyczny, ciekawy.

I tu zaczyna się prawdziwa przygoda. Naszym zadaniem jest nauczenie się jak najwięcej o celu podróży. Sprawdzamy, czy teren jest bezpieczny, czy nie ma tam żadnych konfliktów i zagrożeń (komunikaty pojawiają się regularnie na stronie MSZ).

Najlepiej zaznajomić się z klimatem danego kraju, lokalnymi zwyczajami i kuchnią. Tak, by nikogo nie obrazić, nikomu się nie narazić, być na wszystko przygotowanym.

To szczególnie istotne wtedy, gdy wybieramy się do punktu nieszczególnie turystycznego. Tam będziemy w dużej mierze liczyć na pomoc mieszkańców – nie chcemy przecież sprawiać wrażenia nieuprzejmych czy niekulturalnych. Pamiętajmy: co kraj – to obyczaj.

Kiedy, na jak długo?

Termin i długość potencjalnego wyjazdu musimy dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Po przeanalizowaniu cen noclegów, jedzenia i innych niezbędnych na miejscu atrakcji, ustalmy długość wycieczki. Jeśli pieniądze nas nie ograniczają, pozwólmy sobie na minimum miesięczny wypad. Dopiero takie dłuższe pobyty sprawiają, że przyswajamy lokalne zwyczaje, wtapiamy się w tamtejszą kulturę.

Finansując wyprawę życia, można też zdecydować się na kredyt gotówkowy. Takie wsparcie pozwoli nam na dłuższy, pełniejszy wyjazd. Podobnych wydarzeń nie organizuje się przecież co miesiąc. Raz na parę lat możemy zażyć odrobiny szaleństwa. Czasem wystarczy kilka tysięcy złotych, by móc w pełni cieszyć się z wymarzonego urlopu.

Zwróćmy uwagę na oprocentowanie, prowizję i koszt kredytu. Bankom zdarza się oferować ciekawe i opłacalne promocje, które pozwolą nam cieszyć się pożyczką za naprawę niewielkie pieniądze (np. możemy skorzystać z kredytu gotówkowego z oprocentowaniem 2,91% w skali roku, z 0% prowizji za udzielenie i wygodnym okresem kredytowania do 72 rat miesięcznych).

W kwestii terminów warto kierować się klimatem odwiedzanego miejsca. Lepiej omijajmy egotyczne, upalne kraje w najgorętszym dla nich okresie. Tak wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością stanowi dla naszego organizmu nie lada obciążenie.

Uwzględnijmy podróże samolotem, zmiany stref czasowych i jet lag, który z pewnością nas dotknie. Złe samopoczucie i zmęczenie może nas osłabić nawet na kilka dni.

Bezpieczny wypoczynek

Niezwykle ważne – o ile nie najważniejsze – jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Dobrze pomyślane wakacje to nie tylko bilet lotniczy i pieniądze na wydatki. To też obowiązkowy zestaw szczepień, badań i ubezpieczenie, które zagwarantuje nam na miejscu ewentualną pomoc medyczną.

Bez nich w ogóle nie ruszajmy się z domu, szczególnie jeśli kierujemy się do egzotycznych lokalizacji. Sprawdźmy uprzednio, na jakie choroby można być narażonym w konkretnym państwie. Dur brzuszny, żółta febra, cholera to tylko niektóre z nich.

Obowiązkowym punktem przygotowań jest poddanie się serii szczepień, które uchronią nas przed różnymi, groźnymi dla zdrowia schorzeniami. Wypada też dowiedzieć się, czy w danym kraju nie wymaga się specjalnej międzynarodowej książeczki szczepień.

Bezwzględnie musimy się również ubezpieczyć. Urlop na własną rękę to więcej załatwiania. Inaczej niż w biurze podróży, tutaj o wszystko dbamy sami. Przed wytypowaniem najlepszej dla nas opcji zapoznajmy się z ofertami różnych ubezpieczycieli i wybierzmy tę, która będzie najszersza.

Skrupulatnie zaplanowane, rozsądnie zorganizowane wakacje to gwarancja, że naszym jedynym obowiązkiem na miejscu będzie wypoczynek. I dobra zabawa! Dlatego warto solidnie przygotować się do wyjazdu i nie dać się zaskoczyć żadnymi nieprzyjemnymi wypadkami. Kredyt gotówkowy może nas wesprzeć realizacji pomysłów, a solidnie rozpisany budżet pomóc zapanować nad finansami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena