BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które prowadzi bazę wszystkich kredytobiorców w Polsce. Zostało stworzone przez banki, z myślą o prowadzonej przez nich działalności kredytowej. Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązała wszystkie banki w ramach Rekomendacji T do kontrolowania historii kredytowania klientów starających się o kredyt w bazach BIK.

Data dodania: 2018-09-18

Wyświetleń: 902

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy pożyczkodawcy pozabankowi weryfikują BIK wnioskującego o pożyczkę klienta?

Takim wymogiem nie są jednak objęte firmy pozabankowe, udzielające pożyczek chwilówek. Jednak coraz częściej i one sięgają po BIK, aby ocenić ryzyko kredytowe związane z danym klientem.

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja powołana do życia w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i kilka czołowych banków na polskim rynku. Podstawą działania BIK jest ustawa o prawie bankowym. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie oraz przetwarzanie informacji o zobowiązaniach polskich kredytobiorców i historii kredytowej. Informacje zapisywane w bazach BIK pochodzą od instytucji kredytowych: banków i SKOK-ów (spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych), jak i od części firm pozabankowych, które podpisały umowę o współpracę z BIK-iem.

Jakie dane zapisywane są w BIK?

Banki i instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową swoich klientów w oparciu o informacje uzyskane z baz BIK. Zapisywane są w nich dane kredytobiorców i zaciąganych przez nich kredytów, wraz z trybem spłaty. BIK-u nie należy traktować jak listy dłużników, ponieważ gromadzone w nim informacje mogą być pozytywne i ułatwić zaciąganie kredytów i pożyczek przez klientów. Negatywne wpisy świadczące o zadłużeniu klienta i braku spłaty posiadanych kredytów powodują, że bank nie udzieli zobowiązania.

Natomiast inaczej wygląda to w przypadku firm pożyczkowych. Te pozwalają na uzyskanie pożyczki nawet przy negatywnych wpisach w BIK. Zresztą nie wszystkie firmy pozabankowe w ogóle sprawdzają te bazy.

Pożyczkodawcy kontrolują BIK

Choć pożyczkodawcy pozabankowi nie mają obowiązku kontrolowania historii kredytowania w BIK i mogą stosować uproszczoną procedurę badania zdolności kredytowej, to jednak część z nich sprawdza, czy kredytobiorca nie ma innych kredytów lub pożyczek i jak je spłaca. Przed podjęciem decyzji tacy pożyczkodawcy zaglądają do BIK i do rejestrów dłużników, m.in. do BIG InfoMonitor.

Na stronie Pozyczkolog.pl znajdziemy listę firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek gotówkowych z weryfikacją BIK, jak i tych, które udzielają pożyczek bez BIK. W gronie tych ostatnich można wymienić takie firmy jak:

  • Halopożyczka,
  • Ferratum,
  • Wandoo,
  • Tani Kredyt,
  • Ekspres Kasa,
  • Ofin,
  • Chwilówkomat.

Część firm pożyczkowych, które sprawdzają BIK w procesie weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, deklaruje, że jest gotowa zaakceptować niewielkie opóźnienia w spłacie zobowiązań i jednak udzielić pożyczki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena