Tauryna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów biogennych. 

Data dodania: 2018-07-28

Wyświetleń: 670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tauryna - znaczenie dla naszego organizmu

Organizm człowieka jest w stanie sam ją wytwarzać, jeżeli trzyma się znormalizowanej diety. Spełnia ona istotną rolę w organizmie człowieka. 

Działanie antykataboliczne 

Sama tauryna nie wpływa bezpośrednio na przyrost masy mięśniowej. Może ona jednak przyspieszyć efekty wykonywanych treningów.W organizmie człowieka aminokwas ten pełni rolę magazyniera oraz transportera azotu. Azot z kolei jest substancją niezbędną w procesie odbudowywania tkanek, które uległy uszkodzeniu w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dzięki obecności azotu, uszkodzone tkanki mogą bez problemu odbudowywać swoją strukturę i nie są tym samym zmuszone do wykorzystywania i pobierania niezbędnych aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. W ten sposób tauryna powstrzymuje wszelkie procesy kataboliczne w organizmie.

Działanie anaboliczne 

Bardzo ważne jest również to, że tauryna uczestniczy w transporcie kreatyny, która umożliwia szybką regenerację mięśni oraz przyrost masy mięśniowej. Tak więc wspiera rozrost masy mięśniowej i sprawia, że mięśnie nie męczą się w tak szybkim czasie. Ponadto, tauryna stymuluje również trzustkę do produkcji insuliny, która jest niezbędna organizmowi do odpowiedniego funkcjonowania.

Wspiera pracę mózgu

Ponadto warto również wiedzieć o tym, że tauryna wspiera również funkcjonowanie mózgu. Przyczynia się do lepszego zapamiętywania przeczytanych rzeczy, a także wspiera w znacznym stopniu koncentrację. Osoby z większą ilością tauryny w organizmie lepiej przyswajają wiedzę i są w stanie efektywnej wykonywać swoją pracę. Dlatego też, jeżeli ktoś posiada niedobory tego aminokwasu, to ważna jest jego suplementacja. W aptekach bez problemu dostępna jest tauryna w tabletkach.

Podsumowując można powiedzieć, że tauryna pełni znaczącą rolę w funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Wspiera wykonywaną pracę na treningach i przyspiesza ich efekty, a także ma znaczenie przy uczeniu się, czy pracy intelektualnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena