Wszyscy chcemy ufać, że nasze kominy są bezpieczne. Niezależnie od tego, czy używamy pieca do palenia drewnem, węglem czy innym rodzajem paliwa, komin musi być w stanie poradzić sobie z ciepłem i iskrami, nie dopuszczając do uszkodzenia domu.

Data dodania: 2018-07-13

Wyświetleń: 777

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wkład kominowy: czy twój komin go potrzebuje?

Zazwyczaj dużo bezpieczniejsze są kominy, które posiadają wkłady kominowe, które pomagają odprowadzać ciepło i dym z domu. Jednak i one mogą ulec uszkodzeniu.

Czym są wkłady kominowe?

Wkłady do kominów dymnych są swoistą barierą ochronną wykonaną np. z metalu, ceramiki lub keramzytobetonu. Wkłady izolują ciepło przemieszczające się przez komin, chroniąc łatwopalne obszary struktury domu. Chronią one także przed zanieczyszczeniami wynikającymi na przykład z pęknięć lub kruszenia się zapraw z powodu wielokrotnego ogrzewania i chłodzenia materiału.

Po co martwić się o wkład kominowy?

Pęknięcia lub uszkodzenia mogą zmniejszyć skuteczność wkładu do kominów dymnych, co powoduje, że palenie czegokolwiek w piecu jest ryzykowne. Dodatkowo, jeśli twój wkład jest uszkodzony, możesz mieć problemy ze sprzedażą domu, dopóki nie zostanie on naprawiony lub wymieniony. W dawnych czasach kominy nie były zabezpieczane wkładami lub wykładało się je tylko glinianymi płytkami, które stosunkowo łatwo pękały. Dlatego, jeśli masz starszy dom, tym bardziej powinieneś zainteresować się zleceniem sprawdzenia jego stanu przez profesjonalistę. O regularnej kontroli pamiętać powinni także właściciele nowych budynków. Jeśli regularnie używasz pieca, powinieneś zdecydowanie sprawdzić swój wkład kominowy w ramach ogólnego planu konserwacji przeprowadzanego przynajmniej raz w roku.

Skąd masz wiedzieć, czy twój wkład musi zostać naprawiony lub wymieniony?

Jeśli nie jesteś specjalistą, trudno będzie ci samodzielnie ocenić stan swojego wkładu do kominów dymnych. W tej sytuacji musisz zaufać specjaliście. Jeśli jednak chciałbyś się mieć pewność, że specjalista, którego zatrudniasz, trafnie zdiagnozował problem, poproś go o zrobienie zdjęć uszkodzeń aparatem lub nagranie ich na filmie video. Większość nowoczesnych firm w trakcie inspekcji korzysta z nowych technologii, które pozwalają łatwiej przeprowadzić analizę komina, więc nagranie filmu czy zrobienie zdjęcia uszkodzeń twojego wkładu do komina dymnego nie powinno być dla nich problemem.

A co, jeśli w ogóle nie masz wkładu kominowego?

W takiej sytuacji najlepiej zapytać o zdanie eksperta kominiarza. Jeśli Twój komin jest w świetnej kondycji bez wkładu i specjalista nie będzie widział potrzeby zmiany tej sytuacji, prawdopodobnie nie musisz nic więcej robić. Jeśli jednak zainstalowanie wkładu do komina dymnego jest zalecane, powinieneś się tym jak najszybciej zainteresować. Jeśli martwią cię koszty, możesz użyć któregoś z kalkulatorów dostępnych w sklepach online, np. http://www.systemykominowe.pl/kalkulator.html, które będą w stanie oszacować łączny koszt inwestycji.

Więcej informacji o wkładach kominowych znajdziesz na www.systemykominowe.pl/systemy-kominowe/wentylacja.html

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena