IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, powstało, aby zabezpieczać przyszłość Polaków. Jednak, zważywszy na to, że nie jest to opcja obowiązkowa, zabezpieczy tylko tych Polaków, którzy będą tego chcieli. 

Data dodania: 2018-07-04

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

IKE – sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości

W efekcie nie będzie to duża liczba, gdyż niechętnie wydajemy pieniądze na rzeczy, które gdzieś w przyszłości mają przynieść nam korzyści. A później pozostaje już tylko płacz…

Prawo mówi jasno

Zgodnie z podstawą prawną, każdy obywatel ma obowiązek ubezpieczenia się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, natomiast IKE nie jest i nie będzie obowiązkowe. Zbyt mała świadomość obywatelska sprawia, że rozwiązania stosowane w największych krajach Europy nie mogą zostać zaimplementowane w Polsce. Jednak funkcjonowanie IKE reguluje ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Rodzaje kont

Indywidualną decyzją każdego oszczędzającego, który myśli o przyszłości i swojej emeryturze jest wybór instrumentu finansowego, a więc takiego rodzaju inwestycji, który będzie pomnażał zgromadzone na koncie środki. Możemy wybrać jedne z pięciu rodzajów kont. Z jednej strony jest to dobrowolny fundusz emerytalny, którym dajemy organom inwestycyjnym dużą dozę wolności. Dalej możemy skorzystać z rachunku maklerskiego. Jest on powiązany z detalicznymi obligacjami skarbowymi. Trzecim rodzajem konta emerytalnego jest depozyt bankowy, który jest dość bezpieczny, ale i mało skuteczny. Czwarta opcja to ubezpieczenie inwestycyjne. Tu ryzykujemy nieco więcej, jednak wciąż nie można mówić o pełnoprawnym inwestowaniu. O takowym mówimy, gdy wybieramy ostatni rodzaj IKE – fundusz inwestycyjny. Oczywiście znów możemy wybrać mniej lub bardziej ryzykowny.

Rynek inwestycyjny dotyczący emerytur jest zróżnicowany, jednak wciąż rzadko wykorzystywany przez hipotetycznych emerytów. Nie myślimy o przyszłości i w efekcie po kilku latach możemy zorientować się, że jest już za późno…

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena